٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

سعادت آباد

سعادت آباد، آبادی که نه، ده ویرانه ای بوده که به سال ۱۳۲۷ هجری شمسی توسط سید ضیاالدین طباطبایی خریداری میشود. نام اولیه آن سادات آباد بوده و آنهم بدلیل بکارگیری کارگرانی بود که همگی سید بودند. با سروسامان گرفتن این منطقه و کوچ مردمانی که سید نبودند رفته رفته نامش به سعادت آباد تغییر یافت. 

برای دیدن موقعیت قرارگیری کلینیک فیزیوتراپی آرامش نقشه زیر را مشاهده بفرمایید:

در آن دوره پرورش میوه و خرگوش در سعادت آباد رواج داشت. سعادت آباد در ميان محلات تهران جوان و کم سن و سال است و رشد آن همچنان ادامه دارد. این محله بدليل آب و هوا و خيابانها و کوچه های پهن و خانه های نوسازش از محله های محبوب تهران به شمار میرود. بافت نو در کنار هوای مطبوع، از امتیازات این منطقه بشمار میرود.

پل مدیریت سعادت آباد 

پل مدیریت در سعادت آباد که یادگاری از فرانسوی ها در تهران است، یکی از نقاط نام آشنا برای پایتخت نشینان بوده که در کنار دانشگاه مدیریت که امروزه بنام دانشگاه امام صادق (ع) شهره است، بتدریج جمعیتی را بسوی خود کشاند و منازل مسکونی در اطراف آن شروع به ساختن شد. خیابانی در این منطقه وجود دارد که سرآسیاب نام دارد، این خیابان بقولی نخستین مکانی بود که در این محدوده محلی برای زندگی قرار گرفت، علت نامگذاری این خیابان ساخت آسیابی آبی در کناره رود درکه است که همچنان نام خود را حفظ کرده است.

این محدوده خوش آب و هوا که قبل از ساخت و سازهای فعلی آکنده از باغ بوده، در دل خود قناتهایی را جای میداده که همچنان تعدادی از آنها در جریانند. پس از انقلاب اسلامی، رشد این منطقه سرعت گرفت. خیابان علامه که پیش از این خیابان پاس نامیده میشد، با واگذاری زمین به کارکنان نیروی انتظامی تشکیل شد. خیابان فرهنگ نیز با واگذاری زمین به کارکنان دفتر نشر فرهنگ اسلامی بوجود آمد.

حدود سعادت آباد

هم اکنون مرزهای محله سعادت آباد از شرق به اتوبان چمران، جنوب به شهرک غرب، شمال به اوین، فرحزاد، کوی فراز و شهرک مخابرات و از غرب به اتوبان یادگار امام محدود میشود.

در منطقه سعادت آباد، بلواری به همین نام وجود دارد که در شمال از یادگار امام شروع شده و به سمت جنوب به یکی از میدان های بسیار مشهور منطقه ۲ شهرداری بنام میدان کاج میرسد، بلوار سعادت آباد از روی اتوبان نیایش گذشته، پس از پل در سمت راست این بلوار تابلوی فیزیوتراپی آرامش خودنمایی میکند. با رسیدن به بلوار دریا بلوار سعادت آباد نیز به پایان میرسد و زیر چهار راه دریا که به چهار راه مسجد نیز شهره است، با نام بلوار خوردین تا میدان صنعت ادامه پیدا میکند.

مهمترین محله های مجاور بلوار، محله فرهنگ و  علامه است که در ضلع شرقی آن قرار دارند. خیابان سرو هم از مهمترین خیابانهای این منطقه میباشد که مسیری غربی-شرقی را پیموده و از میدان فرهنگ، کاج و سرو میگذرد. بلوار ۲۴ متری به سبب آرامشی که در آن حکم فرماست، بافتی خوشنام در این منطقه بشمار میرود.

 

محله علامه که با اتوبان نیایش به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است به موازات بلوار سعادت قرار گرفته و در دل خود مراکز خرید و شرکتها و سازمانهای بسیاری را جای داده است. بلوار شهرداری، هم همسایه غربی سعادت آباد بوده که نام خود را از ساختمان شهرداری منطقه دو که بنام ساختمان سیاه نیز شناخته میشود، وام گرفته است.

مناطق تفریحی سعادت آباد

درصورتیکه از دیگر شهرهای ایران زمین به تهران سر میزنید، فرحزاد و درکه را از یاد نبرید، فراحزاد در غربی ترین ناحیه سعادت اباد و درکه در شمال شرقی محله واقع است. درکه و فرحزاد هر دو جزئی از شهرستان شمیران بوده و در دامنه کوههای البرز قرار دارند. جاری بودن رودهایی همنام فرحزاد و درکه، آب و هوای خنک و دلپزیر، در کنار رستورانهای متعدد همه شب افراد زیادی را به این حوالی میکشاند.

دیگر اماکن تفریحی سعادت آباد، شامل پارکها و فضای سبز است که تعدادی از آنها به تفکیک منطقه آورده شده است.

بوستان های سعادت آباد: بوستان ستایش، سعادت اباد

بوستان های علامه: بوستان علامه، پیشکسوتان، بهاران، سلامت

بوستان های بلوار فرهنگ و ۲۴ متری: بوستان سعادت، فرهنگ، گل، شب بو

بلوار و میدان شهرداری: بوستان آبشار، صدف، لادن، گلریز، مروارید، صرافها (گلپر)، کوثر

بلوار و میدان سرو: بوستان شکوفه، گل آرا

بلوار دریا: بوستان دلاوران، امام حسین

پل مدیریت: کوی فرهنگ

بلوار فرحزادی: نیما، بوستان، دریا، ساحل، معلم، آسمانها، گلپاد

میدان کتاب یا بوستان، بلوار کوهستان: پرستو، بوستان، میثاق، گلگشت

خیابان سپهر: ایمان

بلوار پاکنژاد: پلیس، مولانا

بلوار پیام: بوستان امید و پارک پرواز. بوستان پرواز با وجود کم سن و سال بودن، بدلیل موقعیت قرارگیری خاصی که دارد دوستداران بیشماری دارد. این پارک در شهرک مخابرات و در بلندای تپه های شمال غربی تهران قرار گرفته است. هوای مطلوب و نمای زیبایی که از شهر دارد، زمینه را برای حضور ساکنین محله و حتی افراد غیر ساکن برای پیاده روی و انجام ورزش در این بوستان فراهم آورده است.

میدان فرحزاد: بوستان پانزده خرداد

نقاط معروف محله

از دیگر خیابانهای معروف منطقه سعادت اباد میتوان به خیابان آسمانها، صرافها -در همسایگی فیزیوتراپی آرامش– دشت بهشت، پاکنژاد، بخشایش، مروارید، صدف، شکوفه، لادن یا کوی فراز، پویش یا بهرود، پرورش یا مخابرات، بلوار فرحزادی، بلوار پیام نام برد. در این منطقه مسجدالرسول از مساجد قدیمی و شناخته شده منطقه است که در ضلع شمال غربی میدان کاج ( میدان شهید تهرانی مقدم ) قرار دارد. مسجد قدس در مرزی ترین نقطه بین سعادت آباد و شهرک غرب و مسجد پیامبر اعظم (ص) در میدان بهرود قرار دارد. 

مراکز خرید محله سعادت آباد شامل اریکه ایرانیان در بلوار فرحزادی است که با داشتن سالنهای سینما، تئاتر، ورزش، استخر و مراکز خرید همه شب خودروهای زیادی را به بلوار فرحزادی میکشاند. سعادت آباد مراکز خرید دیگری مانند، مرکز تجاری و اداری سرو در میدان کاج، مرکز خرید کسری، مرکز تجاری بوعلی، فروشگاه شهروند در بلوار پیام، مرکز تجاری علامه، مرکز تجاری سهيل، مرکز خرید توس در علامه جنوبی و مرکز تجاری پرواز نیز دارد.

مراکز درمانی سعادت آباد

مراکز درمانی متعددی در سعادت آباد هست، بیمارستان پارسیان، بیمارستان بهمن، بیمارستان عرفان در خود منطقه و بیمارستان های آتیه و لاله نیز در همسایگی این محله واقع شده اند. مرکز جراحی محدود سعادت آباد،  کلینیک ماد، کلینیک ساج، روزبه و کلینیک فیزیوتراپی آرامش از شناخته شده ترین مراکز درمانی محله سعادت آباد هستند.