٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

فواید فیزیوتراپی

فواید فیزیوتراپی بصورت کلی شامل

  • تقویت حداکثر حرکت اندام، فعالیت های فیزیکی و سلامت عمومی بدن
  • پیشگیری از امراض، جراحات و ناتوانی های حرکتی
  • درمان دردهای حاد و مزمن، کاهش محدودیت عملکرد اندام و لذا کاهش محدودیت مشارکت های اجتماعی
  • افزایش و حفظ حداکثر استقلال فردی بیمار
  • آموزش به بیمار برای جلوگیری از بروز آسیب مجدد.

در این مقاله سعی داریم تا جزییات بیشتری درباره فواید فیزیوتراپی را توضیح دهیم. همراه ما باشید و برای برقراری ارتباط با شماره ۸۸۶۸۱۷۴۶ تماس بگیرید، یا با کلیک روی این نوشته به صفحه تماس با ما بروید.

فیزیوتراپی درمانی غیر تهاجمی

یکی از مهمترین ویژگی های فیزیوتراپی بدون عارضه بودن آن است. درمانها از یک منظر دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی هستند.

درمانهای تهاجمی با یورش به بدن و وارد کردن آسیب به ناحیه ای، عضو دیگر را درمان میکنند. انواع داروها چه بصورت تزریق، قرص و شربت همراه با اثرات درمانی مثبت خود، عوارض ناخواسته ای را به بدن وارد میکنند. عمل های جراحی نیز بدلیل همراه داشتن عوارض پس از عمل، در دسته درمانهای تهاجمی قرار میگیرند.

در مقابل درمانهای غیر تهاجمی با وجود اثرات مثبت درمانی، مشکل جدیدی بهمراه ندارند و به بدن آسیبی وارد نمیکنند.

فیزیوتراپی یکی از مهمترین درمانهای غیر تهاجمی بشمار می آید. کلیه روشها و مدالیته های فیزیوتراپی کاملا ایمن هستند و هیچ گونه آسیبی به بدن وارد نمیکنند.

اثرات فیزیوتراپی

با افزایش آگاهی از روشهای فیزیوتراپی از سوی مردم و کاربرد بیشتر آن میزان ابتلا به انواع دردها، تخریب مفاصل و ناتوانی های حرکتی در جامعه کمتر میشود.

درباره استفاده بسیار زیاد دارو در ایران بسیار شنیده ایم. با استفاده بیشتر از روشهای فیزیوتراپی میتوان قرص های رنگارنگ را از ویترین منازل کاهش داد.

کاربردهای فیزیوتراپی چیست

دامنه وسیع اثرگذاری فیزیوتراپی از بیماران ارتوپدی گرفته تا اعصاب، قلب، تنفس، آسیب های ورزشی، آسیب های شغلی و… گسترده بوده و همچنان رو به افزایش است. حیطه های جدیدی از کاربرد فیزیوتراپی پیوسته به آن افزوده میشود. فیزیوتراپی فک و صورت، فیزیوتراپی زنان و فیزیوتراپی سوختگی از این جمله هستند.

فیزیوتراپی توان عملکردی بیماران را افزایش میدهد. این جمله به معنای این است که حداکثر کارایی اندام فرد در زندگی روزمره و فعالیت های شغلی و ورزشی با فیزیوتراپی افزایش می یابد. فیزیوتراپی قادر است سن از کار افتادگی و وابستگی را به تعویق بیاندازد. این دستاورد بسیار قابل توجهی است.

بیماران فیزیوتراپی

بیماران مراجعه کننده به کلینیک فیزیوتراپی ممکن است دچار آسیب دیدگی ورزشی شده باشند، شکستگی، دردهای مفصلی، تخریب و فرسایش مفاصل، گردن درد، زانو درد، کمر درد، شانه درد، سردرد، دیسک مهره ای، سیاتیک، درد فک و… همگی از جمله مشکلاتی است که فیزیوتراپی ارتوپدی را شکل میدهد. مشکلات عصبی همچون فلج بلز، سکته مغزی، پارکینسون، ام اس و… بیماران نورولوژیک فیزیوتراپی را تشکیل میدهد.

درمانهای مختلف فیزیوتراپی قدرت بیمار را افزایش میدهد. دامنه حرکتی مفاصل بیمار را بهبود می بخشد. قدرت و تحمل هر دو با شیوه های درمانی فیزیوتراپی افزایش می یابد. بالانس عضلانی و راستای بدنی با فیزیوتراپی اصلاح میشود.

انجام فیزیوتراپی به موقع به سادگی از میزان عمل های جراحی بیماران می کاهد. این قابلیت شگفت انگیز علاوه بر افزایش سطح سلامت جامعه، هزینه های درمانی بیمار و جامعه را به شدت کاهش میدهد.

فواید فیزیوتراپی برای کمر

فیزیوتراپی برای کمر فواید بسیاری دارد. فیزیوتراپی موجب افزایش قدرت و استحکام ستون فقرات کمری میشود و از حرکات نابجا و ناخواسته جلوگیری میکند. فیزیوتراپی میتواند در درمان بیرون زدگی دیسک بین مهره ای نقش مهمی ایفا کند و درصد بیمارانی که ناچار به عمل جراحی میشوند را به شدت کاهش دهند. در انحرافات ستون فقرات مانند کاهش یا افزایش قوس ها و اصلاح آنها کمک کننده باشد. با ارتقای کیفیت حرکتی در ستون فقرات کمری، عمر مفید مفاصل کمر افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

فواید فیزیوتراپی با لیزر

لیزر فیزیوتراپی با ایمنی بالا و بدون عارضه در بیشتر مشکلات مفصلی و عضلانی کاربرد دارد. فواید مهم لیزر فیزیوتراپی شامل تسریع روند ترمیم بافتی، افزایش سرعت درمان، بالا بردن سرعت سوخت و ساز و متابولیسم، تقویت بافتهای تضعیف شده، افزایش کارایی بیمار و … است. لذا در موارد کاربرد آن در انواع گردن درد، کمر درد، زانو درد، سیاتیک، بیرون زدگی دیسک، فلج بل و… می باشد. لیزر جذب و نفوذ خوبی در بدن دارد و از این طریق میتواند اثرگذاری مناسبی بر بافت های آسیب دیده بگذارد.

فواید فیزیوتراپی برای آرتروز

آرتروز یکی از شایعترین مشکلات و آسیب های سنین بالا محسوب میشود که با توجه به بالا رفتن سن جمعیت ایران به یکی از معضلات حوزه سلامت تبدیل خواهد شد. علاوه بر نقش اساسی فیزیوتراپی در درمان آرتروز مفاصل مختلف مانند آرتروز زانو، آرتروز کمر و گردن، فیزیوتراپی به موقع نقش پر رنگی در پیشگیری از این عارضه دارد. معاینات فیزیکی و دوره ای و اطلاع از وضعیت های بدنی، زوایای مفصلی، قدرت عضلات، انعطاف بافت ها و دیگر ویژگی های بدنی که توسط فیزیوتراپیست انجام میشود میتواند به جلوگیری از ابتلای به آرتروز و فرسایش مفاصل کمک کند.

فواید فیزیوتراپی برای دیسک

دیسک به ماده ژلاتینی مانند گفته میشود که بین هر دو مهره قرار گرفته است و مانع از اعمال فشار غیر طبیعی به مهره ها میشود. در حین حرکات روزمره مانند خم و راست شدن های مکرر، چرخش های تنه، بلند کردن اشیا و یا حمل اجسام سنگین، یا نشستن و ایستادن های طولانی ممکن است دیسک های بین مهره ای بتدریج از وضعیت طبیعی خود حرکت کرده و دچار بیرون زدگی شوند. با کمک روش های درمانی فیزیوتراپی میتوان وضعیت های خطرناک و بدراستایی های احتمالی را شناسایی کرد و برای پیشگیری از این آسیب ها اقدام کرد. همچنین در مواردی هم که دیسک بین مهره ای بیرون میزند، روشهای درمانی فیزیوتراپی جوابدهی بسیار مناسبی دارند که به درمان قطعی بیرون زدگی دیسک بین مهره ای می انجامد.

خواص فیزیوتراپی برای بدن

فیزیوتراپی خواص فراوانی برای بدن دارد. ترمیم ضایعات و آسیب دیدگی تاندونها، پارگی تاندونها و رباط ها، آسیب های ورزشی، بیماریهای اسکلتی شغلی، افزایش کارایی و توانمندی، درمان آسیب های مفصلی و عضلانی، پیچ خوردگی مچ پا، رگ به رگ شدن، توانبخشی بیماران، بهبود استقلال فردی و… همگی از خواص فیزیوتراپی برای بدن است. فیزیوتراپی میتواند کیفیت زندگی را ارتقا دهد. لذا کاربرد رایج فیزیوتراپی برای درمان درد، تنها یکی از اهداف کلی فیزیوتراپی است.

آیا فیزیوتراپی ضرر دارد

با مطالعه کامل این متن حال میتوان به این سوال برخی از بیماران بهتر پاسخ داد، فیزیوتراپی درمان ایمنی است که در صورتی که زیر نظر متخصص فیزیوتراپی انجام شود هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. امواج و جریانهای فیزیوتراپی برخلاف دارو و جراحی هیچ دخالتی در کار دیگر ارگانهای بدن ایجاد نمیکنند و لذا بدون هیچ گونه عارضه ای به درمان بیمار کمک میکند. کلینیک فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد با بهره گیری از دانش روز و تکنیکهای به روز درمانی، تجربه زندگی بدون درد و با کیفیت را برای شما به ارمغان می آورد.