٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

تریگر پوینت تراپی

تریگر پوینت تراپی، فیزیوتراپی نقاط ماشه ای

29 آوریل, 2019 - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته تریگر پوینت

بدون دیدگاه

تریگر پوینت تراپی، فیزیوتراپی نقاط ماشه ای را در مطلب امروز بررسی میکنیم.

روشهای درمانی تریگر پوینت بصورت اختصاصی در فیزیوتراپی آرامش انجام میشود. این روشها شامل بکارگیری جریانهای تحریکی الکتریکی همچون تنس، اولتراسوند تراپی، درمانهای مختلف دستی، لیزر درمانی با لیزر پرتوان، تکار تراپی و طب سوزنی درای نیدلینگ است. در این مقاله بصورت جداگانه با هر یک از این شیوه های درمانی آشنا میشویم.

میتوان گفت بهترین نتیجه درمانی زمانی حاصل میشود که تلفیقی از همه این روش های در پلن درمانی بیمار قرار داشته باشد. علایم هر بیمار، ویژگی های بدنی، قدرت و انعطاف، میزان آسیب دیدگی و جواب دهی هر بیمار به این روش های منحصر به فرد است لذا ارزیابی کامل فیزیوتراپیست از بافت درگیر بیمار بسیار ضروری است تا با توجه به نوع درگیری و وسعت آسیب و محل و نوع عضله گرفتار مناسب ترین برنامه درمانی مشخص شود.

درمانهای منوآل تریگر پوینت

درمانهای منوآل یا درمانهای دستی از جمله روشهای مناسب برای آزادسازی تریگر پوینت است که بر اساس ارزیابی آناتومی بدن بیمار نقاط موثر را انتخاب میکنیم و سپس با اعمال کشش آنها را آزاد میکنیم. درمان های دستی مانند فاشیا ریلیز و تکنیک های MET یا ماسل انرژی، بر روی بافت های نرم بدن همچون عضلات و غلاف پوشاننده اون انجام میشه که برای درمان تریگر پوینت بسیار مناسب است. اعمال نیروهای مکانیکی موجب اصلاح قرارگیری فیبرهای عضلات و غلاف پوشاننده آن میشود و تنش را از روی نقاط ماشه ای حذف میکند. همچنین اعمال نیروهای منوآل موجب افزایش خون رسانی به باندهای سفت عضله شده که به آزادسازی بهتر فیبرهای آن کمک میکند.

نیروی دست فیزیوتراپیست با نقطه یابی دقیق محل تریگر پوینت ها، آنها را به صورت موضعی آزاد میکند. درمان دستی به تحرک بهتر رشته های عضلات بر روی یکدیگر می انجامد. با نرم تر شدن عضلات عبور و مرور جریان خون را تسهیل میکند. این امر موجب رسیدن مواد تازه به بافت های درگیر شده و زمینه ساز پروسه ترمیم در آنها میشود. منوآل تراپی یکی از مولفه های مهم درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد است و در بیشتر مشکلات و آسیب های مفصلی عضلانی کاربرد دارد.

برای تماس با کلینیک فیزیوتراپی آرامش میتوانید با شماره ۸۸۶۸۱۷۴۶ تماس بگیرید، اطلاعات بیشتر در صفحه تماس با ما

درمان نقاط ماشه ای با الکتروتراپی

الکتروتراپی از جمله روشهای مناسب برای بلاک کردن مسیرهای درد بیمار است. بر اساس محل وجود تریگر، وسعت ناحیه گرفتار و شدت درد جریان الکتریکی مناسب برای درمان بیمار را انتخاب میکنیم. جریانهای الکتروتراپی همچون تنس، فارادیک و جریانهای یکسویه گالوانیک از مناسبترین گزینه های درمانی هستند که با توجه به تشخیص و تجربه فیزیوتراپیست انتخاب و تنظیم میشوند. جریانهای الکتریکی به مسدود کردن مسیرهای درد در بدن می انجامند. این تحریکات مانع از ارسال سیگنالهای درد به مغز شده و بنابراین درد بیمار بدون اینکه داروی مسکنی دریافت کند بهبود می یابد. همچنین تنس میتواند موجب ترشح مواد ضد درد طبیعی در سیستم عصبی شده و از طریق ترشح مسکن طبیعی توسط خود بدن، درد را درمان کند.

 

فارادیک با ایجاد انقباض عضلانی، قدرت از دست رفته عضله را بازیابی کرده و آن را تقویت میکند. روشن است هرقدر قدرت عضلات بالاتر باشد نیروی لازم برای وارد آوردن آسیب به بدن بیشتر میشود. بنابراین افزایش قدرت عضلات همراه یکی از مهمترین اهداف درمان های فیزیوتراپی است که بویژه در تریگرپوینت تراپی اهمیت فوق العاده ای دارد. برای دستیابی به این هدف جریان های الکتروتراپی بسیار سودمند و مناسبند که همانطور که اشاره کردیم فارادیک یکی از آنهاست. جریان های دیگری نیز وجود دارند که منجر به تقویت عضلات بدن میشوند. راشن کارنت و اف ای اس از مهمترین این جریانها محسوب میشوند.

افزایش قدرت عضلات با افزایش تعداد فیبرهای عضلانی و مویرگ سازی جدید همراه است که خود عاملی موثر در درمان تریگر پوینت محسوب میشود. با توجه به شکایت بیمار و بررسی اندام توسط فیزیوتراپیست نوع جریان الکتروتراپی مشخص میشود که بهبود بیمار و آزادسازی تریگر های عضلانی او کمک شایانی میکند.

ورزش درمانی برای نقاط ماشه ای تریگر  

ورزش یکی دیگر از گزینه های مناسب درمان تریگر پوینت است. ورزشهای مناسب و اختصاصی برای عضله گرفتار منجر به اصلاح عملکرد عضله میشود. ورزشهایی که عضله گرفتار را در جهات انتخابی مناسب کشش میدهند برای درمان تریگر پوینت مناسب هستند.

با مراجعه به صفحه اینستاگرام ما به نشانی PhysioAramesh@ میتوانید با ورزش های فیزیوتراپی مفیدی آشنا شوید. یکی از ورزشهای مناسب برای درمان تریگر پوینت را در زیر مشاهده کنید:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد (@physioaramesh) on

همچنین متخصص فیزیوتراپی ورزشهای تقویتی خاصی را برای بیمار طرح ریزی میکند که با کمترین شانس افزایش سفتی و تشدید تریگر پوینت، عضله مربوطه را تقویت کند و به آن انقباضات عضلانی اکسنتریک گفته میشود که از مناسبترین حرکات درمانی تریگر پوینت است. همچنین بررسی دقیق راستای بدنی و زوایای مفصلی بیمار توسط فیزیوتراپیست بیمار را در بازگردانی و اصلاح راستای بدنی کمک میکند. هر چه زوایای مفصلی به زوایای استاندارد نزدیک باشد، فشار وارده به عضله و مفصل آن ناحیه تا اندازه چشمگیری کاهش پیدا میکند.

ورزشهای هوازی عموما برای افراد مبتلا به تریگر پوینت توصیه میشود. ورزش هوازی شامل هر گونه حرکتی است که برای افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب بکار میرود. بنابراین یک پیاده روی سریع، یا نرم دویدن، دوچرخه ثابت، تردمیل، رقص و دیگر حرکاتی که میتوانند ضربان قلب و تعداد تنفس را بالا ببرند هوازی اند و برای بیمار دارای نقاط ماشه ای مناسب هستند. گذشته از همه این موارد داشتن تحرک مناسب و سبک زندگی سالم احتمال ایجاد انواع مشکلات و آسیب های اسکلتی عضلانی از آرتروز گرفته تا آسیب دیدگی تاندونی، دیسک، سیاتیک و انواع دردهای مفصلی را به شدت کاهش میدهد.

درمان خانگی تریگر پوینت

گرما و سرما هر دو برای تسکین درد تریگر پوینت استفاده میشوند. گرما و سرما حرارتی متضاد دارند اما این به معنی متضاد بودن اثراتشان بر روی بدن نیست و در بسیاری موارد اثر یکسانی بر روی بدن دارند و در مواردی هم یکی از آنها برای مشکل فعلی بیمار مناسب تر است. گرم کردن و سرد کردن عضله مبتلا به تریگر با افزایش گردش خون، موجب بهبودی نسبی نقاط ماشه ای میشوند. بنابراین به عنوان یکی از گزینه های درمان خانگی هستند که در موارد خفیف تر آسیب دیدگی میتوان از آن سود جست. استفاده از سرما بخصوص پیش از ورزشهای کششی بسیار سودمند است.

حرکات کششی موجب خارج شدن فیبرهای گرفتار عضله از یکدیگر میشود که برای اثر بهتر، از سرد کردن بافت با یخ بصورت همزمان استفاده میکنیم.

اولتراسوندتراپی تریگر پوینت

اولتراسوندتراپی به معنی بکارگیری امواج صوتی است که فرکانس بالاتری از آستانه شنوایی انسان دارند. این فرکانس بصورت معمول در حدود ۱ مگاهرتز تا ۳ مگاهرتز متغیر است. این دامنه فرکانسی میتواند به خوبی در بافت عضله وارد شده بدون اینکه کوچکترین عارضه ای برای آن داشته باشد. مزیت اولتراسوند این است که بدون اینکه بیمار حس ناخوشایندی داشته باشد به عمق بافت بدن نفوذ میکند و اثر درمانی خود را بر روی بافت هدف میگذارد.

اولتراسوند در درمان تریگر پوینت روش سودمندی است که با افزایش انعطاف پذیری بافت موجب رفع سفتی نقاط تریگر میشود، همچنین اولتراسوند حرارت را در لایه زیرین افزایش میدهد. این قابلیت هم مستقلا اثر درمانی دارد و هم میتواند پیش زمینه ای برای درمانهای دیگر از جمله درمان با دست باشد. یکی از ویژگی های اولتراسوند جذب حداکثری آن در بافتهای همبند، رباط، تاندون، عضله و فاشیاست لذا برای درمان انواع مشکلات عضلانی گزینه درمانی مناسبی محسوب میشود.

اولتراسوند از طریق  اثرات حرارتی و غیر حرارتی میتواند تریگر پوینت را درمان کند. اثرات حرارتی اولتراسوند موجب گرم کردن کلاژن شده و سفتی نقاط ماشه ای را از بین میبرد. اثرات غیر حرارتی آن شامل کاویتاسیون، میکرواستریمینگ و آکوستیک استریمینگ است. این موج موجب حباب سازی یا کاویتاسیون میشود. در مایع اطراف این حباب حرکت ظریفی شکل میگیرد که میکرواستریمینگ نام  دارد که موجب افزایش نفوذپذیری غشای سلولی و تسریع پروسه ترمیم و بازسازی بافت میشود. بلافاصله پس از اولتراسوند تراپی نرمی در بافت های سفت شده بیمار احساس میشود که در این مرحله حرکات فیزیوتراپی اثر بهتری بر بافت های درگیر عضلات میگذارند.

تریگر پوینت تراپی با لیزر پرتوان

لیزر درمانی یکی از گزینه های بسیار مناسب درمان تریگر پوینت است. لیزر پرتوان با قابلیت نفوذ در لایه های عمقی از معدود مدالیته هایی است که میتواند به لایه های زیرین بافتی نفوذ کند. تریگر پوینت ها نقاط ایسکمیک هستند به این معنی که به علت تنش بالا دچار نقص در جریان خون و اکسیژن هستند.

کمبود خون و اکسیژن از اصلی ترین دلایل ایجاد درد در این نقاط است. لیزر پرتوان به راحتی از سد پوست و عضلات میگذرد و به نقاط اصلی نفوذ میکند. با افزایش حرارت عمقی میزان گردش خون به شدت افزایش پیدا میکند. همچنین لیزر پرتوان موجب ساختن مویرگهای جدید خونی میشود و بنابراین فقر اکسیژن ناحیه را از بین میبرد. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد، فیزیوتراپیست صادق زراعتکار با استفاده از امواج پرتوان لیزر نقاط ماشه ای تریگر پوینت را درمان میکند.

لیزر پرتوان از طریق بلاک عصبی بخوبی موجب کنترل درد میشود و همچنین بدن را تحریک میکند تا با ترشح اندورفین درد را درمان کند. یکی از اثرات اختصاصی لیزر پرتوان اثرات فوتوشیمیایی و فوتو ترمال آن است. این ویژگی انحصاری بر روند متابولیسم سلولی بدن اثر مثبت گذاشته و موجب تسریع پروسه التیام میشود. همچنین لیزر پرتوان به ساخته شدن فیبرهای جدید کمک میکند که عاملی مثبت در روند ترمیم بافتی است. لیزر میتواند با تحریک میتوکندری سلول ها آنها را وادار تولید انرژی بیشتری کرده که این امر اثر بسیار چشمگیری در روند بازسازی بافت های صدمه دیده دارد.

فیزیوتراپی تریگر پوینت با تکارتراپی

تکارتراپی از قویترین مولفه های درمانی در حیطه فیزیوتراپی است. تکار روشی موثر در جهت اعمال حرارت عمقی است که میتواند نقاط تریگر پوینت مقاوم را آزاد کند. با استفاده از تکار امواج با طول موج بلند را به عضله درگیر میفرستیم. این امواج در عمق عضله درگیر قادرند مقاومترین و قدیمی ترین تریگر ها را درمان کنند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد تکارتراپی قابلیت تلفیق آن با درمانهای تخصصی دستی است. در این تکنیک نوین و منحصر به فرد یکی از قطب های دستگاه به دست فیزیوتراپیست متصل میشود و گرمای عمقی به همراه مهارت منوآل تراپی فیزیوتراپیست همزمان تریگر بیمار را آزاد میکند. تکار میتواند مسیرهای عصبی درد را مسدود کند و همچنین بدن را وادار به ترشح مواد مسکن طبیعی کرده و از این طریق درد تریگر پوینت را درمان میکند.

امواج قدرتمند RF با افزایش انعطاف پذیری بافت درگیر موجب آزادسازی نات های سفت عضلانی میشوند. به دنبال افزایش انعطاف پذیری رشته های عضلانی انجام تمرین های ویژه فیزیوتراپی بسیار موثرتر شده و منجر به درمان نقاط ماشه ای بیمار میشود.

درای نیدلینگ نقاط ماشه ای

درمان موفق بعدی برای آزادسازی تریگر پوینت ها طب سوزنی درای نیدلینگ است. این شیوه نیاز به تسلط بالای فیزیوتراپیست در پیدا کردن نقاط اصلی تریگر و بکارگیری شیوه ایمن ورود سوزن به درون نقاط ماشه ای دارد. با ورود سوزن به درون ناحیه درد و درگیری، یک انقباض ناگهانی دردناک ایجاد میشود که به آن توییچ گفته میشود. درای نیدلینگ تخصصی توسط فیزیوتراپیست صادق زراعتکار در کلینیک فیزیوتراپی آرامش انجام میشود.

توییچ نشانه خوبی است که حاکی از رهاسازی تریگر است. درای نیدلینگ بافت سفت شده عضله را آزاد میکند. پس از ورود سوزن نقطه تحت درمان گردش خون بهتری بدست می آورد که به پیشرفت درمان تریگر پوینت بسیار کمک میکند. یکی دیگر از اثرات طب سوزنی درای نیدلینگ تخریب مکانیکی نقطه درگیر است. باقت های بیش از حد سفت شده عضله با ورود سوزن شروع به باز شدن میکند. سوزن کمک میکند فشار اضافی از روی بافت های اطراف عضلات مانند عروق و اعصاب مجاور برداشته شود که خود موجب کاهش چشمگیر درد بیمار و افزایش دامنه حرکتی و کارایی بافت درگیر میشود.

سوزن خشک یا درای نیدلینگ همچنین موجب رهاسازی مواد ضد درد طبیعی در بدن میشود. ورود سوزن با تحریک اعصاب آنها را وادار به ترشح اندورفین میکند که این امر موجب کاهش درد بیمار میشود. در واقع درای نیدلینگ سیستم ضد درد بدن را تقویت کرده تا بدن فعالانه با عامل دردزا مقابله کند.

در ویدیوی زیر میتوانید نمونه ای از درای نیدلینگ برای دردهای ناحیه کشاله ران را مشاهده کنید که توسط فیزیوتراپیست صادق زراعتکار انجام شده است:

 همچنین در زیر درای نیدلینگ عضلات پشت ساق را مشاهده میکنید که برای از بین بردن درد ناشی تریگر پوینت های ساق انجام شده است. وجود نقاط ماشه ای در این عضلات میتواند موجب درد در کل پشت پا شده و ایجاد دردهای سیاتکی کند:

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *