٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درد بازوی نوازنده

توراسیک اوت لت، درد مفصل فک و شلی لیگامانی در نوازندگان

۴ آذر, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته آسیبهای اسکلتی نوازندگان

بدون دیدگاه

از دیگر مشکلات رایج در بین نوازندگان، سندروم توراسیک اوت لت، درد مفصل فک و شلی لیگامانی است. در مباحث پیشین با مشکلات رایج دیگری همچون درد شانه، آرنج و مچ دست، مشکلات تاندونی، درد گردن و کمر در نوازندگان آشنا شدیم. این مشکلات از رایجترین آسیبهایی است که در نوازندگان بوجود می آید. رویکرد ما در فیزیوتراپی آرامش، ایجاد یک مرکز اختصاصی برای درمان آسیبهایی است که در اثر نوازندگی بروز میکند. با ارزیابی حرکات و الگوهای بکار رفته از سوی هنرمند در حین نواختن، مناسبترین روش درمانی را انتخاب میکنیم.  

سندروم توراسیک اوت لت

این مشکل در اثر فشار بر روی شبکه اعصاب بازویی و عروق دست ایجاد میشود. درد ناشی از این سندروم، از شانه به سمت مچ و انگشتان منتشر میشوند. فشار ممکن است بر روی اعصاب و عروق دست یا هر دو باشد. دستجات عصبی و عروقی از میان دنده اول و استخوان ترقوه میگذرند. این وضعیت در افرادیکه شانه های به جلو یا بالا آمده دارند رایجتر است. معمولا نوازندگان سنتور، قانون و پیانو شانه های به جلو آمده و مقداری قوز دارند و این آسیب در آنها بیشتر ایجاد میشود. خوانندگان و نوازندگان سازهای بادی که برای تمرین الگوهای تنفسی را تغییر میدهند و مجبورند تنفس را با فشار انجام دهند هم به سندروم توراسیک اوت لت دچار میشوند، چرا که با خارج شدن تنفس از ریتم منظم و معمول خود عضلاتی وارد عمل میشوند که به آنها عضلات اسکالن گفته میشود. وارد شدن این عضلات در تنفس موجب بالا آمدن بیش از حد دنده اول و کم شدن فضایی میشود که از آن اعصاب و عروق دست میگذرند. با کاهش فضا احتمال فشرده شدن اعصاب و عروق دست بیشتر میشود. از این میان ویولنیست ها و نوازندگان گیتار را نباید از یاد برد، سمت چپ این هنرمندان هم مستعد درگیری است.

درد بازوی نوازنده

درد مفصل فک

مفصل کوچک فک، از استخوان مندیبل و فرورفتگی جمجمه ساخته شده است. مفصل فک یک دیسک بین مفصلی دارد که با تحرک خود چرخه مکانیکی مفصل را کامل میکند. عواملی که منجر به قرارگیری فک در وضعیتهای نامناسب یا غیر قرینه میشوند، به آن فشار وارد میکنند. کلیه های سازهای بادی و همچنین تمامی سازهایی که برای کنترل به عملکرد مدام فک و صورت نیاز دارد همچون ویولا، ویولن، ساکسیفون، کلارینت و هورن ممکن است به فک آسیب بزنند. دردهای ناشی از مفصل فک، علاوه بر فک در نواحی مجاور مثل صورت، گردن و سر احساس میشود. تنشن بیش از حد عضلات صورت در حین اجرا یا تمرین احتمال دندان قروچه را افزایش میدهد که خود یکی از دلایل رایج آسیب به مفصل فک است. نوازنده ممکن است به جز درد از صدا دادن و تق تق کردن فک و یا باز شدن غیر عادی آن شکایت داشته باشد که همگی در اثر فشارهای ناشی از تمرین نوازندگی است.

درد مفصل فک نوازندگان 

شلی لیگامانی

بر اساس تحقیق Hoppmann در حدود ۲۰ درصد از نوازندگان به شلی لیگامانی دچارند. شلی لیگامانی در افراد عادی هم دیده میشود اما با درصد فراوانی بیشتر در بین افرادیکه موسیقی را حرفه ای دنبال میکنند شیوع بیشتری دارد. باز شدن زیاد از حد انگشتان دست چپ برای اجرای تکنیکهای ویژه، موجب شل شدن بیش از حد رباط ها میشود که متعاقبا منجر به کاهش ثبات مفاصل دست و تخریب آنها میشود. این مشکل در نوازندگان تار، سه تار، عود، دوتار، گیتار و تنبور رایج است.

با توجه به زیاد بودن شانس درگیری ها و دردهای مفصلی و عضلانی در بین نوازندگان، و عدم وجود مرکزی که بر روی این آسیبها بصورت تخصصی خدمات درمانی ارائه دهد، فیزیوتراپی آرامش نخستین بار در ایران خدمات درمانی تخصصی نوازندگان را ارائه میکند.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *