٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

دردهای واقعی ناشی از زندگی مجازی

۲۷ مرداد, ۱۳۹۵ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته مطالب آموزشی

بدون دیدگاه

دردهای ناشی از زندگی مجازی واقعی هستند. تصور کنید برای برقراری ارتباط با یک دوست قدیمی، همکار و یا یکی از آشنایانتان، موبایل و یا تبلت خود را در دست گرفته اید. این گفتمان نوشتاری چندین و چند ساعت طول میکشد. روزهای بعد به بهانه های دیگر همین کار تکرار میشود و بدین ترتیب ما در طی روز ساعات طولانی را به این کار اختصاص میدهیم بهمین دلیل عضلات نواحی مختلف بدن مدت مدیدی در یک حالت ساکن باقی میماند.

توجه داشته باشید که یک عضله سالم و طبیعی نیاز دارد بصورت متناوب منقبض و منبسط بشود و در صورتیکه در یک وضعیت دایمی باقی بماند بزودی آسیب میبیند. انقباض و انبساط متناوب عضلانی با شل و سفت کردن بافتهای مجاور موجب افزایش گردش خون، اکسیژن رسانی، تغذیه بافتی، تخلیه لنف و… میشود، لذا با کاهش انقباض و انبساط، تمامی موارد یاد شده مختل شده که خود زمینه ساز اختلالات جدی اسکلتی و عضلانی میشود.

یک عضله سالم و طبیعی نیاز دارد بصورت متناوب منقبض و منبسط بشود و در صورتیکه در یک وضعیت دایمی باقی بماند بزودی آسیب میبیند

با گسترش استفاده از وسایلی که ما زمان زیادی از ساعات روزانه خود را به آن اختصاص میدهیم، عضلات بدنمان را با بحرانی نوظهور روبرو کرده ایم که از ابتدای حیات اجدادمان با این حالت مواجه نبوده اند. جهان همواره در حال تغییر و تکامل است و تمامی موجودات از جمله انسان در بستر زمان خود را با این تغییرات تطابق داده اند. روند بسیار کند و آهسته تغییرات، زمان لازم برای تطابق بدن با محیط پیرامونش را فراهم میکند.

مشکل جایی شروع میشود که تغییرات سبک زندگی آنقدر ناگهانی و سریع باشد که بدن فرصت پیدا کردن راهی برای سازگار کردن خود با شرایط تازه را پیدا نکند. در طول سالیان دراز تنوع و تعداد شغلهای مردان و زنان در تمام دنیا انگشت شمار باقی مانده بود، بیشتر کارها برای هزاران سال، تقریبا بدون هیچ تغییر چشمگیری، انجام میشد.

تغییرات کوچکی هم که در بکارگیری روشهای جدید ایجاد میشد در طول چندین نسل به تکامل میرسید، لذا بدن رفته رفته نسبت به این تغییرات جزئی سازگاری پیدا میکرد. به عنوان مثال با تکامل انسان از وضعیت چهار دست و پا به وضعیت ایستاده، ستون فقرات انحنای جدیدی پیدا کرد که پاسخگوی نیازهای جدیدی که متناسب با وضعیت ایستاده قرار گرفتن ستون فقرات است، باشد. حتی چنین تغییر کاربری از ستون فقرات هم برای بشر چالشی ایجاد نکرد، علت هم بسیار روشن است، وجود زمان کافی برای تطابق.

در چندین سال اخیر سرعت تغییر سبک زندگی شتابی شگفت آور داشته است، در گذشته اگر فردی در گوشه ای از جهان، حکاکی بر روی سنگ را ابداع میکرد، قرنها بعد، کاغذ ابداع میشد. اما با پیدایش دوره مدرن و شاید پس از انقلاب صنعتی، تغییرات زندگی انسان، بقدری با شتاب رخ میدهد که اگر فردی چند ساعت به خواب برود، پس از بیداری شاهد کشف و یا خلق پدیده ای نوظهور و مدرن در زندگی خواهد بود.

نکته منفی این سرعت شگفت انگیز، عدم وجود زمان لازم برای بدن در همسو شدن با پدیده های تازه وارد به زندگی است. سالیان دراز اجداد ما با انجام کارهایی که در مزارع انجام میشد و جابجایی با حیوانات، زندگی کرده بودند. همچنان که نوری برای دور هم بودن یافت نمیشد، انسانها با به خواب رفتن خورشید، به خواب میرفتند. بدن فعلی ما که در طی چندین نسل به همین شکل و شمایل باقی مانده، از عهده وظایف جدید مدرن برنمی آید.

شاید اگر این اختراعات و اکتشافات جدید مانند موبایل، رایانه، خودرو، اینترنت و … همچون گذشته در طی هزار سال رخ میداد، راهی برای تطابق پیدا میشد و ما با بدنی جدید و اصلاح شده با این محیط جدید مواجه میشدیم، اما مشکل اینجاست که ایجاد این همه تغییر جدید به بدنی تحمیل میشود که ساختاری قدیمی دارد.

بدن ما به ساعتها بیحرکت ماندن جلوی رایانه عادت ندارد، قوسهای ستون فقرات که در طی هزاران سال به حالت ایستاده درآمده اند، مجبورند زمان درازی را در پشت ترافیک شهری به حالت خمیده درآیند. سر و گردن ما که صدها نسل از حالت افقی و موازی با سطح زمین، به حالت عمود بر زمین قرار گرفته است، در عرض چند سال، برای دوختن نگاه های ما به صفحات گوشی هوشمند دوباره خمیده شده است.

دستهایی که کار با گل و خشت و بالا رفتن از درخت و سطوح ناهموار را در پستوی حافظه خود دارد، باید در طی روز در حالتی ثابت دکمه های لپ تاپ و موس را بفشارد. شرایط مدرن زندگی ما، به ظاهر راحتتر و آسانتر از زندگی پدربزرگهای ماست و همیشه چنین فکر میکنیم که با وجود این همه امکانات و پیشرفت، زندگی به مراتب آسانتری نسبت به گذشتگان خود داریم، اما تابحال از این زاویه به موضوع نگاه نکرده بودیم که بدن ما، همان ساختار بدن پدر بزرگهایمان را دارد و با زندگی آسان و مرفه امروزی بیگانه است!

بدن ما، همان ساختار بدن پدر بزرگهایمان را دارد و با زندگی آسان و مرفه امروزی بیگانه است

با افزایش زمانی که به استفاده از گوشی همراه و شبکه های متعدد اجتماعی اختصاص میدهیم، نوع دردهای مفصلی و عضلانی جامعه در حال تغییر است. بطوریکه مشکلات گردن، کتف، شانه، آرنج و مچ دست در رده سنی پایینتری نسبت به گذشته دیده میشود. دختران و پسران کم سن و سال زیادی بخاطر دردهای این نواحی به کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد مراجعه کرده اند.

در حالیکه در یک دهه قبل دردهای مشابه در رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال و در کارمندانی که مدت زیادی را به کار پشت میز اختصاص میدادند و تحرک کمی در طی روز داشتند و همچنین رانندگانی که زمان زیادی را در ترافیک شهری در یک وضعیت بیحرکت سپری میکردند و دست آخر دندانپزشکانی که برای کار با دستانشان، وضعیتهای طولانی و ثابتی را در شانه خود حفظ میکردند دیده میشد. اما در چند سال اخیر بعلت افزایش میزان استفاده از لپ تاپ، تبلت و گوشیهای هوشمند، این دردها در سنین بسیار کمتر شیوع فراوانی پیدا کرده است.

توصیه ما به شما اینست که زمان اینگونه فعالیتها را کاهش دهید. ورزش و تحرک را به برنامه روزمره زندگی خود اضافه کنید. توصیه های لازم درباره وضعیتهای صحیح بدنی را با دقت بیشتر مطالعه کنید. با شروع احساس درد گردن، درد نواحی پشت بدن، کتف ها، کمر درد ناشی از فعالیتهای طولانی مدت مانند استفاده از موبایل، رایانه، تبلت، رانندگی و مسافرت طولانی به کلینیک فیزیوتراپی آرامش مراجعه کنید تا از پیشرفت عارضه جلوگیری شده و آسیبها پیش از مزمن شدن درمان شوند.

مشکلات گردن، کتف، شانه، آرنج و مچ دست در رده سنی پایینتری نسبت به گذشته دیده میشود

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *