٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درد آرنج و مچ دست نوازندگان

درد آرنج و مچ دست نوازندگان

۱۹ آبان, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته آسیبهای اسکلتی نوازندگان

بدون دیدگاه

با بررسی درد آرنج و مچ دست نوازندگان همراه ما باشید. با توجه به شیوع بسیار زیاد آسیبهای مفصلی و عضلانی در نوازندگان، اختصاص یک مرکز تخصصی برای درمان و پیشگیری از این ضایعات ضروری بود که به همت فیزیوتراپیست صادق زراعتکار راه اندازی شد. مرکزی که با یک دید علمی و تخصصی با تسلط بر دانش آناتومی شامل تمام مفاصل بدن، عضلات، تاندونها، رباط ها، اعصاب و عروق، و شناخت فیزیک و حرکت شناسی مفاصل بدن و با پیشرفته ترین دستگاهها و مدالیته های موجود، مسیری امن و بدون آسیب را برای پیشرفت در راه نوازندگی فراهم آورده است. نخستین هدف ما در فیزیوتراپی آرامش افزایش سطح آگاهی این عزیزان است. سعی کرده ایم با تکیه بر جدیدترین تحقیقات جهانی آسیبهای شایع هر ساز را شرح دهیم تا نوازنده از آسیبهای احتمالی، پیش از وقوع آگاه شده و از ایجاد آن پیشگیری کند. 

محدود کننده ترین آسیبی که یک نوازنده را تهدید میکند دردها و ضایعاتی است که در دست ایجاد میشود. مشکلات و آسیبهای بسیار متنوعی ممکن است در نواحی آرنج، ساعد، مچ و انگشتان نوازنده ایجاد شوند. انواع آسیبهای تاندونی، انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر، گیر افتادگی های مختلف عصبی، دیستونی و… . در متن حاضر به رایجترین آنها در میان نوازندگان میپردازیم. تمامی این ضایعات در فیزیوتراپی آرامش با بررسی دقیق حرکات و آنالیز وضعیت مفاصل و بافتهای پوشاننده آنها با بهره گیری از علم کینزیولوژی و تست های اختصاصی manual muscle testing قابل پیشگیری و درمان هستند. در ادامه با شایعترین این آسیبها آشنا میشویم.

سندروم تونل کارپال:

تونل کارپال، در جلوی مچ دست قرار گرفته و معبری برای عروق و اعصاب و تاندونها به سمت دست میسازد. در صورتیکه بدلیل حرکات نامتعارف یا بیش از حد مچ دست و انگشتان، بویژه خم شدن و باز شدن مکرر و طولانی مچ دست فضای کانال تنگ شود بر روی ساختارهای ذکر شده فشار وارد کرده و موجب کرختی، سوزن سوزن شدن، تیر کشیدن و یا درد در انگشت شست، اشاره و انگشت میانی میشود که همگی در اثر فشار بر روی عصب مدین، عروق و تاندونهای دست ایجاد میشود. فعالیتهای تکرار شونده انگشتان و نگاه داشتن وضعیتهای ثابت در مچ دست بمدت زیاد میتواند زمینه ساز آسیب باشد. بویژه این مشکل در دست چپ نوازندگان تار، سه تار، گیتار، عود و ویولن به وفور دیده میشود.

سندروم تونل کوبیتال:

یکی از اعصاب مهم دست عصب اولنار است. این عصب از گردن به سمت انگشتان حلقه و کوچک می آید و در این مسیر از پشت آرنج از تونلی به نام کوبیتال رد میشود. درگیری عصب اولنار در بخش داخلی آرنج را سندروم تونل کوبیتال میگویند که منجر به اختلال در حس و هماهنگی در حرکات بویژه در انگشتان حلقه و کوچک میشود. در نوازندگانی که باید مدام آرنج را خم نگاه دارند کشیده شدن بیش از حد عصب اولنار زمینه ساز بروز این آسیب است که مجددا در دست چپ نوازندگان تار، سه تار، گیتار، عود و ویولن ایجاد میشود.

سندروم دکورون:

دو تاندون مربوط به انگشت شست در غلاف مشترکی قرار دارند. یعنی بجای آنکه هر تاندون دارای پوشش مستقل باشد، هر دو توسط یک غلاف پوشیده شده اند. این مسئله باعث افزایش احتمال ساییدگی دو تاندون بر روی هم میشود که به نوبه خود موجب درد در شست نوازنده میشود. در نوازندگان فلوت، OBOE, CLARINET، درامرها، ویولنیست ها و پیانیست ها سندروم دکورون شیوع زیادی دارد.

آرنج گلف بازان و تنیس بازان:

بدلیل شیوع بیشتر این آسیب در بین تنیس بازان و گلف بازان به این نام شناخته میشوند. در این عارضه تاندونهای خاصی در آرنج دچار پرکاری و تخریب میشوند. کارهایی که همراه با حرکات زیاد مچ دست است، شانس این عارضه را افزایش میدهد و به شکل رایجی در بین نوازندگان کیبورد، پرکاشن، کلارینت، چنگ، OBOE, TROMBONE دیده میشود.

 

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *