سکته مغزی بیماری عروق مغزی حاد بعلت اختلال اکسیژن رسانی به سلولهای مغزی بوده که منجر به کاهش اکسیژن و یا هایپوکسی و لذا مرگ آنها میشود. اختلال خونرسانی، موجب میشود کارکرد طبیعی سیستم عصبی مرکزی مختل و یا متوقف شود. شروع نشانه ها و علایم عصبی ناگهانی است و فرد مبتلا عملکرد اندامهایش را بصورت موقتی و یا برای همیشه از دست میدهد.

با توجه به اهمیت موضوع، فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد یک سری مقاله با موضوع سکته مغزی تهیه کرده است که در هر کدام از این مقالات سعی شده با استفاده از منابع جدید و معتبر، اطلاعات عمومی شما خوانندگان را بالا ببرد. امید است با آشنایی بیشتر با این بیماری مهلک و بکارگیری اقدامات پیشگیرانه سهمی در کاهش شیوع این بیماری در کشور عزیزمان داشته باشیم و با معرفی راههای درمانی خدمتی به بیماران مبتلا به سکته مغزی کرده باشیم. آنچه خواهید خواند گردآوری اطلاعات به روز از منابع معتبر و تجربیات شخصی درمانی فیزیوتراپیست صادق زراعتکار در توانبخشی بیماران سکته مغزی است.

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی شایعترین و ناتوان کننده ترین بیماری عصبی در بزرگسالان است. سکته مغزی یا حادثه عروقی مغزی که تحت عنوان CVA (مخفف عبارت Cerebro Vascular Accident) هم شناخته میشود، پس از بیماریهای قلبی عروقی و سرطان، سومین عامل مرگ و میر در امریکاست. 10 تا 12 % علت مرگ و میرهای امریکا در اثر سکته مغزی است.

با پیشرفت روشهای درمانی و نجات جان بیماران از مرگ، شمار بیمارانی که زنده میمانند اما با ناتوانی مواجه میشوند بیشتر از پیش شده است. شیوع سکته با افزایش سن بیشتر میشود طوریکه در دهه سوم و چهارم از هر 100000 نفر 3 نفر در سال و در دهه هشتم و نهم، 300 نفر در 100000 سکته میکنند. 88% مرگ و میرهای ناشی از سکته مغزی در دهه هفتم به بعد عمر رخ میدهد.

آمار روشن و دقیقی از مبتلایان به سکته در کشور وجود ندارد و طبق گفته ها دومین عامل فوت ایرانیان سکته مغزی است. در ایران سن ابتلا به سکته ده سال کمتر از حد نرمال جهانی است، عوامل ابتلای ایرانیان خوردن غذاهای پر نمک و چرب، مصرف سیگار و قلیان و زندگی کم تحرک عنوان شده است. برخی گفته ها حاکی از آنست که مردان ایرانی %25 بیشتر از خانمهای ایرانی سکته میکنند.

در ایران سن ابتلا به سکته ده سال کمتر از حد نرمال جهانی است

آیا بیمار من به سکته مغزی دچار شده است؟

متاسفانه بیشتر اوقات بیمار پیش از ابتلا به سکته علامت خاصی ندارد. گاهی سردرد یا تشنج ممکن است قبل از سکته وجود داشته باشد اما علائم اصلی در لحظه رخ دادن سکته بروز میکند. با این حال علائمی وجود دارد که میتواند در تشخیص زود هنگام کمک کننده باشد.

با توجه به اینکه این بیماری بسیار مهلک بوده و عدم فوت وقت در آغاز درمانهای پزشکی بشدت میتواند روی علایم بیمار اثرگذار باشد، تشخیص بموقع و رساندن بیمار به مراکز درمانی بسیار حیاتی است و میتواند از آسیب دائمی بافت مغز پیشگیری کند. برای اینکه بتوانیم به بیمار خود کمک کنیم بهتر است با برخی علائم بروز سکته آشنا شویم:

1-ایجاد ضعف در دست یا پای یک سمت بدن میتواند از نشانه های بروز این بیماری باشد. گاهی این احساس در نصف صورت نیز ایجاد میشود که در این صورت بهتر است زمان را از دست نداده و سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

2-اگر احساس میکنید فرد مانند سابق نمیتواند کلمات را ادا کند و یا به یکباره قدرت صحبت کردن خود را از دست داده است، قبل از اینکه زمان را با کلنجار رفتن با بیمار تلف کنید زودتر او را به نزدیکترین محل درمانی برسانید.

3-کاهش در سطح هوشیاری بیمار، یکی دیگر از مواردیست که میتواند نشان دهنده سکته مغزی باشد. کاهش سطح هوشیاری را بصورت کاهش توانایی فرد در درک صحبتهای شما و کاهش فهمیدن مطالب میتوانید ببینید.

4-در صورتیکه به ناگهان بیمار دچار سردرد شدید شد بویژه اگر تا بحال سابقه ای از سردرد شدید نداشته است، نیز میتواند یکی از علایم بروز CVA باشد.

5-برخی بیماران دچار سرگیجه میشوند که ممکن است همراه حالت تهوع و یا استفراغ نیز باشد، این علامت را باید جدی گرفت و فورا برای درمان بیمار اقدام کرد.

6-زمین خوردن بیمار بدون دلیل مشخص، میتواند بخاطر بهم خوردن ناگهانی تعادل و یا ضعف ناگهانی یا لنگیدن باشد.

7- اشکال در بلعیدن و قورت دادن آب و یا غذا نیز میتواند نشان دهنده اختلال عصبی مرکزی باشد.

8- بروز علائم بینایی همچون دوبینی، تاری دید، از دست رفتن بخشی از دامنه بینایی علامت دیگریست و در صورتیکه تنها یک چشم را گرفتار کند باید بیشتر بدان اهمیت داد.

9-اختلال در حافظه کوتاه مدت و بلند مدت، مشکل در به یاد آوردن خاطرات، یا رخدادهای جدید

10- از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع

11- عدم توانایی در صحبت کردن و یا یافتن واژه ها برای بیان منظور

12-اختلال در انجام کارهای ظریف

گاهی فرد پس از احساس موارد بالا بهتر شده و اطرافیان نیز از اینکه حال بیمارشان رو به بهبودی رفته و علایم فوق باقی نمانده است خوشنود میشوند. اما متاسفانه پس از مدت کوتاهی در حد دو یا سه روز حمله اصلی رخ داده و بیمار را به شدت از پا می اندازد. علایم سکته را جدی بگیرید.

علتهای سکته مغزی:

عواملی وجود دارند که میتوانند ریسک ابتلا به سکته بیمار را افزایش دهند. داشتن اطلاعات و البته بکارگیری این اطلاعات، پرهیز از عوامل خطرساز و داشتن سبک زندگی فعال بهمراه تغذیه مناسب میتواند جلوی ابتلا به این بیماری کشنده و به شدت ناتوان کننده را تا حدود زیادی بگیرد.

نوع زندگی و مواجه شدن با عوامل خطر در بروز سکته مغزی بسیار موثر است. این عوامل شامل ابتلا به فشار خون بالا، بیماریهای قلبی مانند آریتمی قلبی، مشکلات دریچه های قلبی، تنگی عروق گردنی، مصرف الکل، استعمال دخانیات، دیابت، کلسترول بالا، کم تحرکی و زندگی ساکن، مصرف قرصهای ضد حاملگی با دوزهای بالای استروژن، چاقی و افزایش سن، هایپرلیپیدمی، سابقه فامیلی و جنسیت است. در مردان احتمال بروز سکته بیشتر از زنان است. البته نظرات درباره شیوع سکته مغزی در زنان و مردان ضد و نقیض است، دسته ای از محققان اعتقاد دارند ریسک بروز CVA در زنان بیشتر است، که این موضوع را به علل ژنتیکی، تفاوتهای هورمونی، مصرف برخی داروها و… نسبت میدهند. از این میان، بالا بودن مزمن فشار خون اصلیترین عامل بروز سکته است و در صورتیکه بموقع اقدام شود به سادگی قابل درمان است. فشار خون بالا خطر سکته را 4 تا 6 برابر افزایش میدهد.

بالا بودن مزمن فشار خون بتدریج موجب تنگ شدن جداره های عروق شده که زمینه ساز سکته مغزی است. فشار خونی که مزمن نبوده و ناگهانی بالا میرود در بیمارانی که مشکلات عروقی مغزی دارند میتواند به پارگی عروق مغز منتج شده و سبب خونریزی در مغز بشود. دومین عامل اصلی بروز CVA پس از بالا بودن فشار خون، بیماریهای قلبی است. پیش از آنکه خیلی دیر شود توصیه میکنیم با اتخاذ تصمیم درست خود را از خطر ابتلا به سکته مغزی نجات دهید. این بیماری نه تنها خود بیمار را با مشکلات عدیده ای مواجه میسازد بلکه دست کم یک خانواده را از زندگی معمولی باز میدارد، برای نگاهداری و مراقبت از بیماری که از سکته مغزی رنج میبرد تمامی اعضای خانواده باید وقت، انرژی و سرمایه خود را هزینه کنند. تداوم این وضعیت برای بسیاری از افراد جامعه مقدور نخواهد بود، در صورتیکه پرهیز از عوامل خطر بسیار ساده تر و کم هزینه تر است.

فشار خون بالا خطر سکته را 4 تا 6 برابر افزایش میدهد

در این مقاله با کلیات سکته مغزی آشنا شدیم. بزودی مطالب آموزشی مفید دیگری پیرامون سکته مغزی منتشر خواهیم کرد، در مقالات پیش رو درباره انواع سکته های مغزی، راههای تشخیص، درمانهای پزشکی و فیزیوتراپی سکته مغزی، پیشگیری از سکته و… بحث خواهیم کرد. افزایش اطلاعات عمومی درباره این بیماری میتواند جان بیمار را نجات داده و مسیر را برای بازگشت سریع وی به زندگی و کسب استقلال فردی مساعد سازد. در مقالاتی که در ادامه منتشر خواهیم کرد همراه فیزیوتراپی آرامش باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *