٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

شانه درد نوازندگان

شانه درد و التهاب تاندونی در نوازندگان

5 نوامبر, 2017 - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته آسیبهای اسکلتی نوازندگان

بدون دیدگاه

در مقاله پیشین علل رایجی که منجر به درد و آسیب نوازندگان میشود را بررسی کردیم. در این مقاله و مقالات بعدی با مشکلاتی که بصورت رایج در بین نوازندگان دیده میشود آشنا میشویم و در نهایت راههای درمانی این آسیبها را در فیزیوتراپی آرامش بررسی میکنیم. آسیبهایی که در پی استفاده های مکرر در اعضای بدن ایجاد میشود معمولا شروع بی سرو صدایی دارند و با گذشت زمان به مرحله ای میرسند که دردناک شده و فرد را متوجه آسیب میکنند. با افزایش اطلاعات درباره علل ایجاد این مشکلات و نوع آسیبهای رایجی که در نوازندگان بوجود می آید و شناخت از فیزیک خود و پوزیشنی که برای نواختن، در آن قرار میگیرید میتوانید به سادگی شانس آسیب دیدگی ها را کاهش دهید. فیزیوتراپی آرامش نخستین مرکز تخصصی درمان علمی و اصولی ضایعات مفصلی-عضلانی و اسکلتی نوازندگان است که با استفاده از جدیدترین روشهای روز دنیا به هنرمند کمک میکند تا پیشرفت در مسیر هنری خویش را بدون داشتن دغدغه از آسیبهای مفصلی و عضلانی کسب کنند.

التهاب تاندونی در نوازندگان

تاندونیت به التهابی که در اثر تحریک تاندون و یا غلاف آن در اثر ساییدگی بیش از اندازه بین این دو بافت ایجاد میشود اطلاق میگردد. حرکات تکرار شونده و پوسچر غیر عادی موجب خمش غیرعادی تاندون از روی سطح مفصل شده و در نتیجه التهاب تاندون میشود. با تکرار حرکات ریز و سریع مورد نیاز برای نوازندگی، نیروهای بیش از حد ایجاد پارگی های میکروسکوپی میکند. کم کم بافت آسیب دیده تاندون، جای خود را به بافت اسکار میدهد. وجود بافت اسکار موجب سفتی و غیر طبیعی شدن تاندون و غلاف پوشاننده آن شده و حرکات اندام شدیدا دردناک میشود.
در نوازندگان پیانو، گیتار، عود، تار، دوتار، تنبور و… حرکات جانبی انگشتان و باز شدن بیش از حد آنها برای گرفتن پرده های مختلف میتواند زمینه ساز این مشکلات بشود. عضلات خم کننده انگشتان هم در معرض آسیب هستند.

آسیب تاندونهای روتاتور کاف در نوازندگان

تاندونهای روتانور کاف مسئول ایجاد ثبات و پایداری بازو و شانه اند و در حرکات شانه نیز نقش مهمی دارند و معمولا در نوازندگان سازهایی مثل ویولن، ویولا، ویولنسل، کمانچه و قیچک آسیب میبینند. نوازندگان این سازها بویژه شانه راست خود را باید دایما باز و بسته کنند. به دلیل چرخش داخلی که بازوی راست در حین نواختن دارد بروز این مشکل در این دسته از نوازندگان رایج است. دردهای ناشی از آسیب تاندونهای روتاتور کاف معمولا در بالا و جلوی شانه و گاهی خارج بازو احساس میشود و در بیشتر مبتلایان درد شبها افزایش می یابد.

درمان شانه درد نوازندگان

سندروم گیرافتادگی در شانه نوازندگان

گیر افتادگی تاندونها در اثر ایمبالانس عضلانی در عضلات کتف رخ میدهد. ایمبالانس به کشش غیر قرینه عضلات گفته میشود. در حالت طبیعی عضلات متناظر چپ و راست بدن باید کشش برابری داشته باشند و نیروی یکسانی تولید کنند تا توازن مفصل حفظ شود. ایمبالانس عضلانی در دراز مدت موجب تغییر زوایای مفاصل بدن شده و تغییرات برگشت ناپذیری در آنها ایجاد میکند که علاوه بر درد، موجب محدود شدن حرکات و توانایی های نوازنده میشود. حرکات تکراری یکطرفه بویژه در ساز ویولن منجر به اختلاف در وضعیت قرارگیری کتف ها شده که بدنبال آن تاندونهای شانه دچار گیرافتادگی در مفصل میشوند. با گذشت چند سال از شروع نوازندگی اختلافی بین کتف سمت راست و چپ در نوازنده ویولن ایجاد میشود که این اختلاف شانس گیرافتادگی تاندونهای شانه را افزایش میدهد. وجود چرخش داخلی بازوی راست نوازنده ویولن هم تاثیر منفی بسزایی در این عارضه دارد.

درمان تخصصی شانه درد نوازندگان
به توضیحات فیزیوتراپیست صادق زراعتکار در ویدیوی زیر توجه بفرمایید:

 

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *