٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

علل ایجاد تریگر پوینت

علل ایجاد تریگر پوینت های عضلانی

۳۰ فروردین, ۱۳۹۸ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته تریگر پوینت

بدون دیدگاه

علل ایجاد تریگر پوینت های عضلانی را در اینجا بررسی خواهیم کرد. علل بسیاری در ایجاد تریگر پوینت نقش دارند. از این میان حرکات تکرار شونده، بویژه حرکات تکراری یا OVER USED SYNDROME در مشاغل مختلف از رایجترین دلایلی است که میتواند موجب ایجاد تریگر پوینت شود.

عوامل ایجاد کننده نقاط ماشه ای

خستگی های عضلانی و خستگی عمومی بدنی، کشیدگی عضلات، ورزش سنگین، استفاده های طولانی مدت از یک عضله، استفاده نادرست و یا استفاده نکردن از یک عضله نیز تا اندازه زیادی شانس ابتلا به تریگر پوینت را افزایش میدهد.

اصلی ترین ویژگی عضلات بدن خاصیت انقباض و انبساط است. یک عضله وقتی در بهترین حال خود قرار دارد که بتواند به خوبی منقبض و منبسط شود. بهم ریختن فاز انقباض و انبساط از جمله دلایلی است که میتواند منجر به بروز نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت شود.

تریگر پوینت در ورزشکاران

تعادل انقباض و انبساط در ورزشکاری که با حرکات سنگین و پیوسته سر و کار دارد، بیشتر به سمت انقباض است و عضله فرصت کمی برای قرار گرفتن در فاز انبساط داشته و لذا دچار تریگر میشود. همچنین افرادی که در وضعیت های ثابت طولانی قرار میگیرند نیز فرصتی برای انبساط عضلات نگاهدارنده بخش های پشتی بدن خود ندارند که باز هم در معرض ابتلا به تریگر پوینت هستند.

نقاط ماشه ای در مشاغل مختلف

بسیاری از مشاغل همچون کارمندان، دندانپزشکان و رانندگان که باید مدتها بنشینند، آرایشگران، معلمان، پرستاران و مهمانداران هواپیما که باید مدتها بایستند از جمله مشاغلی اند که در در معرض ابتلا به تریگر پوینت هستند. افرادی که فعالیت جسمانی کمی دارند و آنچنان اهل ورزش هم نیستند، بیشتر در حالت انبساط عضلانی هستند و عضلاتشان کمتر به انقباض میرود، این حالت هم میتواند علت دیگری برای ایجاد نقاط ماشه ای باشد.

وضعیت بدنی نامناسب و نقاط ماشه ای

اختلالات اسکلتی یا نامناسب بودن وضعیت های بدنی، انحراف در راستای ستون فقرات مانند داشتن قوز، به جلو آمدن بیش از حد سر، شانه های افتاده و یا گرد شده، قوس کمری افزایش یا کاهش یافته از دیگر عوامل ایجاد تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای در بدن است. نابسامانی های قامتی میتوانند نیروی وارده به عضلات بدن را افزایش دهند و از آنجاییکه این نیروها سالها به عضلات بدن وارد میشود تدریجا موجب تغییر در فیبرهای عضلات و ایجاد نقاط ماشه ای دردناک میشود.

از دیگر علل ایجاد تریگر پوینت میتوان به مشکلات عصبی از جمله استرس و اضطراب و افسردگی، کم یا زیاد بودن عنصری خاص در بدن، پیچ خوردگی ها و آسیبهای دیسک بین مهره ای اشاره کرد.

تشخیص تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای

اصلی ترین روش تشخیص و شناسایی نقاط ماشه ای لمس متخصص فیزیوتراپی است. بیماری که علائم درد خود را گزارش میکند، معمولا به مسیرهایی از انتشار درد خود اشاره میکند، فیزیوتراپیست با آگاهی از مسیرهای انتشار درد هر نقطه ماشه ای، میتواند تریگر پوینت مسبب ایجاد درد را حدس زده و با لمس دقیق عضلات آن ناحیه، نقطه اصلی را شناسایی کند. لذا گوش دادن به تمامی صحبت های بیمار نخستین گام در تشخیص علت درد است.

درد هر تریگر پوینت مسیر اختصاصی دارد که در مواردی بر روی هم همپوشانی دارند. تشخیص اینکه درد ارجاعی بیمار ناشی از تریگر پوینت است یا خیر و در صورت مثبت بودن جواب، کدام تریگر پوینت مسبب اصلی ایجاد درد است نیاز به دانش بالای آناتومی بدن و تجربه کافی در تشخیص و درمان تریگر پوینت ها دارد.

در کلینیک فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد، با بهره گیری از روشهای موثر، انواع تریگر پوینت ها را درمان میکنیم. در آینده جزییات درمان نقاط ماشه ای توسط فیزیوتراپیست صادق زراعتکار را توضیح میدهیم.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *