٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل

۹ دی, ۱۳۹۷ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته مفصل زانو

بدون دیدگاه

فیزیوتراپی زانو بعد از عمل اساسی ترین اقدام برای راه اندازی بیمار است.

شرایط عمل زانو

یکی از اصلی ترین مواردی که پیش از عمل زانو باید به آن توجه نمود، شرایط عمل زانو است. اینکه آیا زمان عمل تعویض مفصل زانو فرارسیده یا خیر. برای پاسخ به این سوال باید جنبه های مختلفی را در نظر گرفت. مهمترین نکته وضعیت فعلی زانوی بیمار است. در صورتیکه تخریب و فرسایش مفصل زانو به حدی باشد که موجب کاهش چشمگیر فعالیت و تحرک بیمار شده باشد و از سویی دیگر روشهای درمانی همچون دارو درمانی، فیزیوتراپی زانو، آب درمانی و… به بهبود شرایط زانوی بیمار کمکی نکرده باشد، عمل جراحی گزینه درمانی مناسبی است.

همچنین بروز انحراف و تغییر زوایای مفصل زانو هم میتواند یکی دیگر از شرایطی باشد که بیمار را به سمت جراحی پیش ببرد. در عین حال باید به این نکته توجه نمود که عمر مفصل مصنوعی که قرار است جایگزین مفصل فعلی بیمار شود در حدود ۱۵ سال است لذا این عمل به افرادیکه سنی کمتر از ۶۰ سال دارند توصیه نمیشود. چرا که انجام عمل مجدد چندان موفقیت آمیز نیست که در این صورت بیمار باید با انجام فیزیوتراپی زانو تا رسیدن به سن مناسب برای عمل، مفصل خود را حفظ کند. این عمل معمولا به دلایلی همچون آرتروز، روماتیسم مفصلی، انحراف زانو، مانند زانوی پرانتزی و ضربدری یا واروس و والگوس، تروما و خونریزی داخل مفصلی انجام میشود.

تعویض مفصل زانو

برای تعویض مفصل زانو پس از بیهوش کردن بیمار، جراح ارتوپد جلوی زانو را در حدود ۲۰ سانتیمتر میشکافد. جراح بخش های فرسوده زانو را خارج کرده و شکل مناسب برای جاگذاری مفصل مصنوعی جدید را در زانو ایجاد میکند. سپس مفصل مصنوعی جدید با سیمان به استخوانهای مجاور زانو متصل میشود.

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو مهمترین اقدام درمانی در جهت راه اندازی، کاهش درد، افزایش شانس موفقیت عمل، افزایش قدرت، رفع ادم، بهبود توانایی حرکتی، جلوگیری از خشک شدن زانو و افزایش تعادل بیمار است. فیزیوتراپیست با بررسی دامنه حرکتی زانو و قدرت عضلات اطراف، از درمانهای اختصاصی استفاده میکند. الکتروتراپی نقش مهمی در کاهش درد و ورم و افزایش قدرت بیمار دارد. با استفاده از جریانهای مناسب قدرت از دست رفته بیمار بازیابی شده و زانو درد بیمار درمان میشود. درمانهای دستی از جمله موبیلیزاسیون زانو برای حفظ حرکت مناسب کشکک و جلوگیری از خشکی و سفتی حرکت آن بسیار ضروری است. برای ترمیم هر چه سریعتر میتوان از موج قدرتمند لیزر پرتوان هم استفاده کرد که علاوه بر کاهش درد و ورم به افزایش حرکات مفصلی بیمار و تسریع بازسازی بافتی کمک زیادی میکند.

در کلینیک فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد، با ارزیابی دقیق مفصل زانو و با بهره گیری از تجهیزات به روز درمان اصولی فیزیوتراپی را به بیماران تعویض مفصل ارائه میدهیم.

خم شدن زانو بعد از عمل

یکی از مهمترین اهداف فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو، خم شدن آن است. البته باید به کامل صاف شدن زانو هم بسیار توجه نمود. در صورتیکه به دامنه حرکتی زانو پس از عمل تعویض مفصل توجه کافی نشود، مفصل زانو به سرعت دچار خشکی میشود. در صورت خشک شدن زانو، بازگردانی حرکات آن بسیار سخت و دردناک است که معمولا برای بیشتر بیماران قابل تحمل نیست لذا شروع زودهنگام فیزیوتراپی بعد از عمل زانو توصیه میشود.

ورزشهای بعد از عمل جراحی زانو

ورزشهای مفید بعد از عمل جراحی زانو، بسیار متعدد هستند که بر اساس ارزیابی زانوی بیمار توسط فیزیوتراپیست تجویز میشوند. میزان حرکات و تعداد دفعات تکرار در روز نیز بر اساس نیاز بیمار داده میشود. لذا برای رسیدن به اهداف بهتر حتما با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. با این حال به برخی حرکات سودمند بعد از عمل زانو اشاره میکنیم.

یک رول زیر زانوی خود قرار دهید و با انقباضی که از عضله چهارسر خود میگیرید، سعی کنید رول را زیر زانوی خود بفشارید. این انقباض را در حدود ۵ تا ۱۰ شماره حفظ کرده و مجددا عضله را شل کنید.

در حالت نشسته قرار بگیرید و زانوی خود را صاف کنید. در این حالت سعی کنید دست خود را به انگشتان پای خود نزدیک کنید. این حالت را برای مدت ۱۰ تا ۳۰ شماره حفظ کرده و مجددا تکرار کنید.

یکی از حرکات ساده اما ضروری بعد از عمل زانو، حرکت پمپ پاست. این حرکت به گردش بهتر خون در پاها کمک میکند و مایعات اضافی را از محل عمل دور میکند. پاهای خود را دائما به سمت بالا و پایین ببرید و این حرکت را بدون در نظر گرفتن تعداد، مرتبا انجام دهید.

در حالت طاقباز بخوابید و در حالیکه زانو را صاف کرده اید، پا را از لگن به سمت بالا ببرید و این حرکت را ۳۰ مرتبه تکرار کنید. برای اینکه فشار کمتری به کمرتان وارد شود زانوی مقابل خود را در حالت خم شده نگاه دارید.

در حالیکه در لبه تخت یا صندلی نشسته اید، زانوی خود را ۳۰ مرتبه خم و راست کنید.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *