٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

زانو درد در جوانی

فیزیوتراپی زانو درد در جوانی

۱۳ مهر, ۱۳۹۷ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته مفصل زانو

بدون دیدگاه

فیزیوتراپی زانو درد در جوانی بسیار سودمند است و مانع از پیشرفت فرسایش سطح مفصل میشود. زانو درد در سنین پایین مسئله نگران کننده ای است که باید سریعا نسبت به درمان آن اقدام کرد. چرا که در سنین بالاتر موجب تخریب، فرسایش و آرتروز زانو میشود.

آشنایی با آناتومی زانو

زانو از استخوانهای فمور، تیبیا و پتلا تشکیل شده است. استخوان پتلا یا کشکک با تاندونی به استخوان زیرین خود یعنی تیبیا اتصال دارد. این تاندون نیروی تولیدی عضله چهار سر رانی -که برجستگی جلوی ران را تشکیل میدهد- را به ساق منتقل کرده و موجب صاف شدن زانو میشود. در سمت داخل زانو، رباط داخلی، در سمت بیرون رباط خارجی و در بین استخوانهای ران و ساق رباط های صلیبی به همراه منیسک ها قرار گرفته اند که موجب پایداری مفصل زانو میشوند.

علت زانو درد در جوانی

یکی از دلایلی که موجب زانو درد در سنین پایین میشود،نرمی غضروف کشکک زانو است. این عارضه که با نام کندرومالاسی نیز شناخته میشود در بین خانم ها شیوع بیشتری دارد. نرم تر بودن غضروف موجب میشود زانو تحت فشار و اصطکاک بیشتری قرار بگیرد که موجب فرسایش زودهنگام آن میشود.

زاویه Q از دیگر مواردی است که تغییر در آن موجب کاهش و یا افزایش اعمال نیرو به مفصل زانو میشود. زاویه بین تاندون عضله چهارسر و تاندون کشکک، اصطلاحا Q angle نام دارد. در افرای که این زاویه بیش از حد طبیعی باشد، عضله چهارسر نیروی نامناسبی به کشکک وارد میکند که با گذشت زمان موجب ایمبالانس عضلانی و زانو درد در اطراف کشکک خواهد شد.

زاویه Q در حالت عادی در حدود  ۴٫۵ ± ۱۳٫۵ درجه است. این زاویه در بین خانم ها به دلیل پهن تر بودن لگن در حدود ۴٫۶ درجه بیشتر است که میتواند از دلایل شروع زانو درد در سنین جوانی در خانم ها باشد.

از جمله دلایل دیگر برای زانو درد در جوانی، وجود زانوی ضربدری یا پرانتزی است. اختلالات کف پا همچون کاهش یا افزایش قوس کف پا نیز میتواند زمینه ساز زانو درد باشد. عادت های غلط همچون نشستن قورباغه ای، قرار دادن پاها در زیر باسن در حین نشستن، انداختن طولانی مدت پاها بر روی هم در حین نشستن، راه رفتن در سراشیبی و سربالایی بصورت مدام، راه رفتن روی سطوح ناهموار، پوشیدن کفش های نامناسب و کفش پاشنه بلند، کمبود کلسیم و ویتامین D، اضافه وزن و… نیز میتواند باعث زانو درد در جوانی بشود.

درمان زانو درد در جوانی

فیزیوتراپی تخصصی زانو، با شناخت کامل از آناتومی زانو و بافت های سازنده آن، مهمترین و اصلی ترین روش درمان زانو درد در جوانی است. فیزیوتراپی موجب تقویت عضلات پیرامون زانو شده و قدرت و تحمل آنها برای خنثی کردن فشارهای وارده به زانو را افزایش میدهد.

همچنین فیزیوتراپی طول عمر زانو را افزایش میدهد. این مسئله برای فردی که در سنین جوانی دچار زانو درد شده است بسیار حیاتی است، چرا که هر چه مشکلات مفصلی بخصوص مفصل زانو در سن کمتری ایجاد شود، احتمال اینکه در سنین بالاتر مفصل دچار تخریب کامل شود بیشتر است. فیزیوتراپی آرامش به بیمار کمک میکند تا سلامت مفصل زانو بازیابی شده و از تخریب، فرسایش و آرتروز زانو در سنین بالا پیشگیری شود.

فیزیوتراپی زانو با دستگاه

در این شیوه پیش از آنکه تخریب مفصل زانو پیشرفت بکند، با استفاده از الکتروتراپی ایمبالانس های عضلانی زانو را درمان میکنیم.

لیزر پرتوان فیزیوتراپی آرامش اثرگذارترین مدالیته درمانی برای درمان زانو درد است. این شیوه توسط فیزیوتراپیست صادق زراعتکار بر روی زانوی بیمار انجام میشود. در این روش اشعه لیزر با طول موج مناسب، توان و فرکانس ویژه ای به مفصل زانوی بیمار تابانده میشود که موجب ترمیم آسیب های وارده به آن میشود. در بخش زیر میتوانید فیلم فیزیوتراپی زانو با لیزر را مشاهده بفرمایید:

ورزش زانو درد را بخوبی کنترل میکند، تمرین درمانی ویژه که در کلینیک فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد طرح ریزی میشود نیز میتواند موجب حفاظت کامل زانو شده و آسیب را مهار کند.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *