٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

گردن درد، کمر درد و سیاتیک در نوازندگان

گردن درد، کمر درد و سیاتیک در نوازندگان

16 نوامبر, 2017 - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته آسیبهای اسکلتی نوازندگان

بدون دیدگاه

با توجه به شکایت زیاد نوازندگان از گردن درد، کمر درد و سیاتیک، در مقاله امروز به بررسی این مشکل میپردازیم. همانطور که میدانید پیش از این در مقالات جداگانه ای، علل بروز آسیبهای مفصلی و عضلانی نوازندگان، مهمترین علل درد در شانه و آسیبهای تاندونی، آسیبها و دردهای مچ دست و آرنج ایشان را بررسی کرده ایم.

در فیزیوتراپی آرامش به عنوان نخستین مرکز تخصصی درمان آسیبها و مشکلات مفصلی عضلانی نوازندگان، بر خود میبینیم که با افزایش سطح آگاهی هنرمندان از ضایعاتی که به دنبال تمرینات طولانی در مفاصل، تاندونها، رباط ها و دیگر بافتهای سازنده آن بروز میکند، پیشگیری کرده و گامی موثر در جهت ارتقای سطح سلامت نوازندگان برداریم. همچنین در صورتی  که نوازنده ای از دردهای مفصلی رنج می برد و با وجود درد نمیتواند همچون همیشه به پیشرفت در راه هنری خویش ادامه دهد، با ارائه خدمات درمانی ویژه ی نوازندگان، به این مهم دست یابد.

گردن درد در نوازندگان

در حالت طبیعی قوسی که در ناحیه گردن وجود دارد به سمت جلوست. به این حالت لوردوز گردنی گفته میشود. این قوس در نوازندگان ویولن و ویولا، فلوت، چنگ، ساکسیفون، کیبورد و… تغییر کرده و به آن صدمه میزند. برای حفظ ساز، گرفتن آن در دست و در نهایت نواختن، نیاز به انقباض عضلات خاصی در بدن است. به عنوان نمونه در ساز ویولن در حین نواختن عضلاتی مانند عضله ذوزنقه ای، عضلات سینه ای و عضله استرنوکلایدوماستوئید باید سفت و منقبض شوند. تکرار در نواختن پس از سالها موجب بیش از اندازه سفت بودن و دفرمه شدن عضلات فوق شده و عضلات مقابل آنها مثل عضلات رومبوئید را تضعیف میکند. این ایمبالانس عضلانی موجب بهم ریختن نظم مهره ها شده و در نهایت منجر به فرسایش آنها میشود.

درد گردن نوازنده گیتار

کمردرد:

ستون فقرات از ۷ مهره گردنی، ۱۲ مهره سینه ای، ۵ مهره کمری، ۵ مهره خاجی و ۴ مهره دنبالچه تشکیل شده است. این مهره ها توسط ساختارهای جانبی بهم اتصال محکم دارند که شامل رباط های متعددی بنام رباط قدامی، رباط خلفی، رباط فلاووم، رباط اینتراسپاینوس، سوپرااسپینوس و اینترترنسورس هستند. از روی هم قرار گرفتن این مهره ها ۴ قوس ایجاد میشود که عبارتند از لوردوز در ناحیه گردن و کمر، و کایفوز در ناحیه سینه ای و ساکرال. وظیفه این ۴ قوس به حداقل رساندن فشارهای روزانه است.

هرگونه اختلال یا بهم ریختن این قوس ها موجب تشدید نیروهای وارده به تمام ساختارهای ستون فقرات میشود. نشستن های طولانی برای تمرین در تمامی سازها یک عامل بسیار مستعد کننده آسیب است. حفظ وضعیتهای طولانی و گرفتن ساز که معمولا موجب تغییر در انحناهای ستون فقرات میشود، راستای طبیعی آن را بهم زده و بر روی وضعیت قرارگیری دیسک بین مهره ای نیز اثر منفی میگذارد. بیشتر نوازندگان پیانو، سنتور، قانون و تنبک برای رساندن دستهای خود به ساز، بدن را بیش از حد به جلو کشانده که این مسئله موجب بهم ریختن فرم ستون فقرات، کاهش یا افزایش قوس ها و در مواردی معکوس شدن یا ریورس شدن قوسهای ستون فقرات میشود. فشار بر روی رباط های پشتی و عضلات کوچک کمر، اسپاسم دردناک و درگیری اعصاب را بدنبال دارد.

کمردرد پیانیست

سیاتیک:

بوِیژه در نوازندگانی که باید برای تمرین مدت زیادی بنشینند بشدت رایج است. نشستن زیاد به تنهایی میتواند نیروی لازم برای تخریب ستون فقرات و لگن را وارد کند. نوازندگان پیانو، دف، تنبک و همچنین تار، عود، گیتار، سه تار، دو تار، تنبور که عادت به انداختن پاها بر روی هم دارند هم بشدت در معرض ابتلا به سیاتیک هستند. نشستن روی سطح بلندتر و یا نشستن بر روی لبه صندلی نیز از دلایل مساعد کننده درگیری است.

در مباحث بعدی با دیگر مشکلات رایج در بین نوازندگان آشنا خواهیم شد. در فیزیوتراپی آرامش، با بررسی دقیق این ضایعات، شناسایی عنصر درگیر و عوامل اصلی بروز ضایعه، پس از ارزیابی موشکافانه حرکات مفاصل مختلف نوازنده، از روشهای تخصصی ویژه ای برای رفع عارضه بهره میگریم تا با کاهش درد و مشکلات ناشی از نواختن، طول عمر مفید هنری نوازنده را افزایش دهیم. به صحبتهای فیزیوتراپیست صادق زراعتکار پیرامون همین موضوع توجه بفرمایید. 

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *