آدرس فیزیوتراپیبلوار سعادت آباد، بالاتر از چهارراه مسجد، خیابان 30، پلاک 85
مشاوره رایگان021-88681746

فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی زانو با دستگاه و روشهای مختلف در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد و زیر نظر فیزیوتراپیست صادق زراعتکار انجام میشود که بسته به نوع آسیب دیدگی، شدت درد و توانایی حرکتی هر بیمار ممکن است متفاوت باشد. تشخیص علت اصلی زانو درد اهمیت ویژه ای دارد. اینکه کدام بافت مسئول زانو درد است اولین قدم در برنامه ریزی درمان بیمار است. گاهی آرتروز زانو، گاهی کشیدگی یا پارگی رباط صلیبی، پارگی مینیسک، نرمی غضروف کشکک، پای پرانتزی یا زانوی ضربدری، کشیدگی تاندون، تریگر پوینت، کیست بیکر و... ممکن است زانو درد ایجاد کند. در صورت درد زانو با مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد تماس بگیرید 88681746 و یا در واتساپ مشاوره فیزیوتراپی دریافت کنید.

علت زانو درد 

آرتروز یکی از دلایل اصلی زانو درد است. آرتروز به فرسایش سطح مفصل گفته میشود. معمولا مشکل اصلی بیمار هر چه باشد در نهایت تبدیل به فرسودگی مفصل شده و موجب آرتروز میشود. بیماری که آرتروز زانو دارد در ابتدای صبح احساس خشکی مفصل دارد و به سختی راه میرود. بالا و پایین رفتن از پله برایش دردناک است و میزان فعالیت روزانه اش کاهش پیدا میکند. علت دیگر پارگی رباط صلیبی و مینیسک زانو است. مخصوصا ورزشکاران به دلیل حرکات سریع و یا برخورد، تغییر جهت ناگهانی، بهم خوردن تعادل و... دچار پارگی رباط صلیبی و مینیسک میشوند. به دنبال این آسیب زانوی بیمار حین راه رفتن خالی میکند و گاهی در یک حالت قفل میشود.

تریگر پوینت عضلات ران و نقاط ماشه ای در عضله چهارسر و همسترینگ و گاهی تریگر پوینت عضلات دورتر مثل ساق پا و باسن موجب درد زانو میشود. در این موارد در حین معاینه فیزیوتراپی متوجه نقاط گره مانند در بافت عضلانی بیمار میشویم. یکی از دلایل زانو درد نرمی غضروف کشکک زانوست که بیشتر در دختران جوان دیده میشود. با انجام تست های ویژه ای میتوان از وجود نرمی غضروف کشکک آگاه شد.

درمان زانو درد

فیزیوتراپی درمان اصلی درد زانوست. از میان تمامی روش های درمانی زانو درد، تنها درمانی که بصورت مکانیکی و غیر جراحی آسیب های زانو را درمان میکند فیزیوتراپی است که فواید فیزیوتراپی زانو را پیشتر توضیح داده ایم. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد، تمامی عواملی که موجب زانو درد میشود را بررسی میکنیم. وضعیت تاندون، عضله، رباط و مفصل را ارزیابی کرده و کیفیت حرکات زانو را میسنجیم. لمس دقیق در معاینه زانو درد نقش مهمی دارد و موجب تشخیص بهتر میشود. پس از انجام معاینه روش درمانی موثر فیزیوتراپی را برای بیمار استفاده میکنیم. ورزش درمانی یکی از گزینه های اصلی فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد است که نقش مهمی در درمان و پیشگیری از زانو درد دارد. درمان زانو با دستگاه، لیزر پرتوان، امواج قدرتمند تکار، طب سوزنی درای نیدلینگ در این مرکز انجام میشود.تصویر درای نیدلینگ زانو

ورزش زانو درد

انقباض عضلات زانو موجب تقویت و استحکام بافت مفصلی زانو میشود. در مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد برای هر بیمار برنامه ورزش درمانی اختصاصی تعیین میکنیم که به ترمیم سریع بافت صدمه دیده کمک کرده و موجب بازگشت سریع ورزشکار به فعالیت ورزشی میشود. حرکات ورزشی کششی زانو برای افزایش و حفظ انعطاف عضلات و بافت زانو بسیار ضروری است. ورزش موجب افزایش قوام عضله شده و شانس آسیب دیدگی را تا حد زیادی کاهش میدهد. در فیلم فیزیوتراپی زیر ورزش درمانی عضلات خارجی ران را مشاهده خواهید کرد که در بسیاری از زانو دردها موثر است. (توجه فیلم در کانال یوتیوب فیزیوتراپی آرامش است)

فیزیوتراپی زانو، دستگاه تنس

تنس نام آشناترین دستگاه فیزیوتراپی است. در حقیقت تنس یکی از ده ها جریانی است که در کلینیک فیزیوتراپی برای غلبه بر درد استفاده میشود. در این شیوه متخصص فیزیوتراپی با ارزیابی بیمار تنظیمات مربوطه همچون نوع تنس، فرکانس، پالس دیوریشن و سایر مولفه های جریان را انتخاب نموده تا مناسبترین جریان تحریکی را برای بیمار بکار گیرد.

تنس مسیر درد را مسدود میکند و مانع از ارسال سیگنال درد به مغز میشود. از طرفی جریان تنس فیزیوتراپی با تحریک پایانه عصبی موجب ترشح مواد ضد درد طبیعی در بدن میشود. تنس بدن را وادار به ترشح مواد مسکن میکند و در واقع توان بدن در مقابله با درد را افزایش میدهد. مزیت این شیوه در این است که مواد ضد درد بصورت مصنوعی وارد بدن نمیشود. وقتی شما قرص مسکن میخورید مواد ضد درد را بصورت شیمیایی وارد بدن میکنید که قطعا با عوارضی همراه است. تنس فیزیوتراپی بدن را وادار به ترشح مسکن میکند بنابراین بدون عارضه است. 

فیزیوتراپی زانو با دستگاه فارادیک

فارادیک یک جریان الکتریکی فیزیوتراپی است که برای افزایش قدرت عضلات پیرامون مفصل بصورت انتخابی بکار میرود. این جریان فعالیت انقباضی عضلات را افزایش میدهد و آنها را تقویت میکند. در مفصل زانو هر اندازه قدرت عضلات ویژه ای بیشتر باشد، محافظت بهتری از مفصل به عمل آورده و لذا شانس تخریب و فرسایش مفصل کمتر میشود. در بیشتر آسیب های مفصل زانو با استفاده از جریان فارادیک عضلات چهارسر رانی و همسترینگ را تقویت میکنیم این امر موجب تقویت بیشتر عضلات ران شده و فشار اضافی را از روی مفصل زانو حذف میکند. در فیلم فیزیوتراپی زیر من فیزیوتراپیست صادق زراعتکار درباره الکتروتراپی در فیزیوتراپی توضیحاتی را داده ام.

الکتروتراپی زانو درد، راشن

راشن یک جریان الکتریکی انقباضی است که حداکثر عملکرد عضلات را تحریک میکند. این جریان با فرکانس بسیار بالا میتواند تحریک فوق العاده ای به عضلات وارد کرده و آنها را وادار به فعالیت حداکثری کند. این جریان در بسیاری از ورزشکاران نیز سودمند و اثرگذار است و موجب افزایش قدرت حداکثری ماهیچه ها میشود. انقباض ناشی از جریان تحریکی راشن در عضلات، به مراتب بیشتر از انقباضی است که در طی ورزش در عضلات بوجود می آید، لذا با بکارگیری از جریان راشن میتوان تا اندازه زیادی قدرت از دست رفته عضلات پیرامون مفصل زانو را افزایش داد. 

لیزر درمانی زانو درد

لیزر پرتوان قدرت نفوذ زیادی در بافت بدن دارد و لذا قدرت زیادی در بازسازی و ترمیم مفاصل بدن دارد. لیزر پرتوان اجزای سلولی را تحریک کرده تا با فعالیت بیشتر و افزایش متابولیسم، انرژی بیشتری تولید کنند تا پروسه بازسازی سریعتر انجام شود. همچنین لیزر پرتوان موجب تحریک میتوکندری میشود. این امر موجب افزایش سطح ساخت ATP شده و سطح انرژی سلولی را افزایش میدهد. لیزر پرتوان قدرت نفوذ در بافت های عمقی را نیز دارد.

در فیلم فیزیوتراپی زیر من فیزیوتراپیست صادق زراعتکار درباره اثرات لیزر پرتوان فیزیوتراپی بر زانو درد توضیحات بیشتری میدهم:

در آسیب هایی که در عمق مفصل زانو رخ میدهد مانند پارگی رباط های صلیبی یا پارگی مینیسک، لیزر یکی از گزینه های اصلی فیزیوتراپی است. چرا که به خوبی توانایی جذب عمقی دارد. لیزر در ترمیم نرمی غضروف کشکک، انواع آسیبهای ورزشی زانو نقش پر رنگی دارد.

تکارتراپی زانو درد

تکار دستگاهی قدرتمند است که طیف وسیعی از آسیب های مفصلی از جمله زانو درد موثر است. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد از امواج رادیوفرکانسی تکار برای ترمیم هر چه سریع تر آسیب زانو استفاده میکنیم. امواج تکار سلولهای آسیب دیده زانو را تحریک میکنند تا پروسه ترمیم آغاز شود. همچنین با افزایش خونرسانی و افزایش سطح اکسیژن بافت مواد ضروری برای بازسازی زانو را فراهم میکند. 

طب سوزنی درای نیدلینگ زانو درد

در شیوه درای نیدلینگ که یکی از اقسام طب سوزنی است، با سوزنی مخصوص نقاط آناتومیک را در اطراف مفصل زانو تحریک میکنیم. تحریک این نقاط موجب آزادسازی مواد ضد درد طبیعی در بدن میشود و توان بدن در مقابله با زانو درد را افزایش میدهد. درای نیدلینگ یکی از روشهای تخصصی در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد است. میتوانید فیلم فیزیوتراپی متعددی را در زمینه درای نیدلینگ تخصصی بدن در کانال یوتیوب ما تماشا بفرمایید.

الکتروتراپی زانو درد

بایدها و نبایدها در زانو درد

اگر دچار زانو درد هستید حتما از نشستن بر روی زمین پرهیز کنید. چهار زانو نشستن و دو زانو نشستن را ترک کنید. نشستن در این وضعیت ها موجب فشار زیاد به مفصل زانو میشود. تا حد امکان از پله استفاده نکنید. بالا و پایین رفتن از پله موجب درد زانو میشود. نشستن طولانی روی صندلی و عادت به انداختن پاها روی هم برای زانو بد است. استفاده از دستشویی ایرانی موجب فشرده شدن مفصل زانو میشود. حتی فردی که زانوی سالمی دارد نیز باید به این موارد توجه کند و تا جایی که میتواند در وضعیت نامناسب قرار نگیرد.

غذاهای مفید برای زانو درد

مصرف میزان مناسب کلسیم برای داشتن مفصلی سالم ضروری است. لبنیات، انواع کلم و کنجد میتواند مبع مناسبی برای تامین کلسیم بدن باشد. منیزیم، پتاسیم و روی برای عملکرد عضلات مناسب است. بنابراین مصرف انواع سبزی و میوه از جمله موز، تخمه کدو، انجیر و اسفناج توصیه میشود. نوشیدن آب کافی از مهمترین نکاتی است که برای بیشتر آسیب های بدن ضروری است. از میان ویتامین ها ویتامین C برای بازسازی بدن ضروری است. مرکبات، توت فرنگی، کیوی و... حاوی مقادیر مناسب ویتامین C هستند. آنتی اکسیدان موجود در میوه های قرمز مثل انار، آلبالو، توت فرنگی، گیلاس و... برای مقابله با آنتی اکسیدان مفید است.