آدرس فیزیوتراپیبلوار سعادت آباد، بالاتر از چهارراه مسجد، خیابان 30، پلاک 85
مشاوره رایگان021-88681746

فیزیوتراپی گردن

گردن درد از جمله دردهای رایجی است که حدود دو سوم افراد در طول زندگی خود به آن دچار میشوند. گردن درد به دلایل بسیاری ایجاد میشود. از سفتی عضلانی و اسپاسم گرفته تا درگیری اعصاب گردنی، بیرون زدگی دیسک، تریگر پوینت و… همگی موجب ایجاد درد و ناخوشی در گردن میشوند. پیشتر در مقاله ای علل بروز گردن درد را بررسی کردیم. در صورتیکه دچار درد گردن شده اید با مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد تماس بگیرید 88681746 و یا در واتساپ 09354462653 مشاوره فیزیوتراپی دریافت کنید. سوالات رایجی که معمولا بیماران مبتلا به گردن درد میپرسند را در اینجا پاسخ خواهیم داد و در صورتیکه سوال دیگری دارید از طریق راههای بالا با ما در میان بگذارید.

فیزیوتراپی گردن با دستگاه چگونه است؟

فیزیوتراپی گردن با دستگاههای مختلفی انجام میشود. در برخی موارد ما از دستگاه تنس برای کاهش درد گردن استفاده میکنیم. تنس درد گردن را از بین میبرد و توان بدن در مقابله با درد را افزایش میدهد. دستگاه فارادیک هم موجب تقویت عضلات گردن میشود که بویژه برای افرادیکه زیاد مینشینند و با لپ تاپ و کامپیوتر کار میکنند، مشاغل اداری دارند و یا میکاپ آرتیستی که باید برای آرایشگری مدتها سر و گردن خود را خم کند، همچنین دندانپزشکی که باید در وضعیت نشسته قرار بگیرد که همگی دچار ضعف ماهیچه های گردن هستند مفید است. این دستگاهها در واقع جریان الکتریکی هستند که شما به شکل مور مور و گزگز در محل قرار دادن الکترودها احساس میکنید. دستگاههای دیگری مانند لیزر پرتوان، اولتراسوند، تکارتراپی، ماساژ گراستون و... هستند که همگی به درمان قطعی گردن درد کمک میکنند.

فیزیوتراپی گردن با لیزر

لیزر فیزیوتراپی یک روش بسیار موفقیت آمیز برای درمان علت درد گردن است. در مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد از پیشرفته ترین

لیزر پرتوان دنیا برای درمان گردن درد استفاده میکنیم. لیزر بهبودی را سرعت میبخشد و بافت صدمه دیده را ترمیم میکند. بیماری که به لحاظ شدت درد گردن به مرحله جراحی رسیده بود را توانستیم با لیزر پرتوان فیزیوتراپی درمان کنیم. لیزر موجب تقویت متابولیسم و ساخته شدن سلولهای جدید میشود که جایگزین سلولهای آسیب دیده میشوند. ترمیم دیسک گردن در اثر بیرون زدگی، یکی از اثرات مثبت لیزر پرتوان است که دردی که از گردن به کتف، شانه و بازو منتشر میشود را درمان میکند.

تریگر پوینت گردن

عوارض فیزیوتراپی گردن

فیزیوتراپی بصورت کلی برای هر قسمتی از بدن که انجام میشود کاملا یک روش بدون عوارض است. چرا که اساسا فیزیوتراپی یک روش غیر تهاجمی است و هیچ گونه آسیبی برای بدن ندارد. در فیزیوتراپی هیچ ماده خارجی وارد بدن نمیشود و هیچ برشی روی بدن ایجاد نمیشود بنابراین درمانی کاملا ایمن و موثر است. علت این است که ما در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد نیروهای مکانیکی وارده به هر مفصل را بالانس میکنیم و تناسب قدرت و انعطاف عضلات، تاندون و رباط اطراف را اصلاح میکنیم که کاملا بدون عارضه است. 

تعداد جلسات فیزیوتراپی گردن

تعداد جلسات فیزیوتراپی گردن در هر فردی متفاوت است. معمولا جلسات ده تایی هستند اما بسته به سن، جنس، سابقه مشکلات دیگر، حاد و مزمن بودن، قدرت عضلات و بسیاری از فاکتورهای دیگر ممکن است جلسات بیمار کمتر و بیشتر شود. فرد جوانی که کل شروع دوره دردش یک هفته است با یک بیمار 70 ساله که بیش از 30 سال است که دچار گردن درد شده و همزمان مشکلات دیگری مثل دیابت و فشار خون دارد و داروهای بسیاری مصرف میکند مسلما یک روند نخواهند داشت. طبیعتا فرد مسن ممکن است به جلسات بیشتری برای درمان نیاز داشته باشد.

هزینه فیزیوتراپی گردن

هزینه فیزیوتراپی گردن مطابق تعرفه مصوب انجمن فیزیوتراپی است که سالانه ابلاغ میشود. از آنجاییکه شیوه درمان هر بیمار متفاوت است نمیتوان از پیش هزینه ثابتی را برای فیزیوتراپی گردن عنوان کرد. اما برای راحتی مراجعین محترم فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد با ارسال نسخه خود به واتساپ و بر اساس تجویزی که دارید میتوانیم شما را بهتر راهنمایی کنیم.

فیلم فیزیوتراپی گردن

با گسترش فضای مجازی از مدتها پیش بر روی پلتفرم های محبوب اجتماعی مثل یوتیوب و اینستاگرام فعالیت خود را آغاز کردیم و فیلم فیزیوتراپی گردن و سایر مفاصل بدن، فیلم روش های مختلف درمانی، فیلم درای نیدلینگ، فیلم گرستون تراپی، فیلم درمان دستی یا ماساژ فیزیوتراپی، فیلم تکارتراپی و... را منتشر کرده ایم. در ادامه یکی از این فیلم ها را مشاهده خواهید کرد. (درمان خانگی گردن درد، در کانال یوتیوب) برای دیدن فیلم های بیشتر به صفحات مچازی ما در یوتیوب و اینستاگرام مراچعه بفرمایید.

فیزیوتراپی دیسک گردن

سنگینی سر توسط بخش پایینی گردن و مهره های بالایی سینه ای نگه داشته میشود. درست در همین مناطق بیشترین احتمال درد و آسیب دیدگی وجود دارد. بخش بالایی گردن تامین کننده بیشترین حرکات سر و گردن است و بخش پایینی گردنی وظیفه حفظ و نگه داری وزن سر را بر عهده دارد. در صورتی که بخش حمایت کننده دچار اختلال شود عضلات مجاور دچار سفتی شده و دردناک میشوند. 

گردن یکی از ساختارهایی است که سلامتی آن به شدت تحت تاثیر وضعیت بدنی قرار دارد. میانگین زمانی که افراد در حالت نشستن قرار میگیرند نسبت به سالهای پیش به شدت افزایش یافته است که درنتیجه شیوع انواع گردن درد نه تنها به مراتب بیشتر از قبل شده است بلکه سن ابتلا به اینگونه دردها نیز بسیار کمتر شده است. مشاغلی که در حالت نشسته انجام میشوند، نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته است، استفاده از کامپیوتر و لپ تاپ فرد را بیشتر در وضعیت نشسته قرار داده و گوشی هوشمند به کلی زوایای ستون فقرات گردنی را تغییر داده است.

تکنیک گرستون در فیزیوتراپی گردن درد

رانندگی چند ساعته شهری امری معمول شده، بچه ها چندان بازی های پرتحرک قدیمی را انجام نمیدهند و بیشتر تمایل دارند وقت بسیاری را پای لپ تاپ و گوشی والدین خود باشند. همه این موارد در حالت نشسته انجام میشود که موجب اعمال نیروهای بیش از حد به گردن شده و زمینه انواع مشکلات گردنی را فراهم کرده است.

تشخیص علت گردن درد

بافت تشکیل دهنده ستون فقرات گردنی شامل جسم مهره ها، اعصاب، عضلات، تاندون، رباط، کپسول مفصل همگی ممکن است منبع احساس درد باشند. بسته به نوع فعالیت بدنی بیمار، وضعیتی که در طی روز در آن قرار میگیرد، ساختار و راستای بدنی، قدرت عضلات، هر کدام از ساختارهای یاد شده ممکن است درناک شوند. برای یافتن اینکه علت اصلی درد کدام یک از این موارد است در کلینیک فیزیوتراپی آرامش، ارزیابی دقیقی صورت میگیرد که در کنار تاریخچه بیماری و بررسی سایر مدارک بیمار  ریشه درد تشخیص داده میشود.

برای بررسی وضعیت سلامت ستون فقرات ابتدا گزارش بیمار ارائه میشود، سپس تاریخچه ای از آسیب های قدیمی و فعالیت های روزمره بیمار را ثبت میکنیم. در مرحله بعد با انجام تست های بالینی مانند لمس بافتهای مهم اطراف مهره ها و حرکت دادن ستون فقرات گردنی، اطلاعات لازم درباره وضعیت مهره ها، دیسک، تاندون و رباط های تشکیل دهنده آن را بدست می آوریم.