آدرس فیزیوتراپیبلوار سعادت آباد، بالاتر از چهارراه مسجد، خیابان 30، پلاک 85
مشاوره رایگان021-88681746

فیزیوتراپی لگن

درمان درد ناحیه باسن و لگن را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. گردی باسن از حجم سه عضله بزرگ بنام عضله گلوتئوس ماکسیموس، مدیوس و مینیموس که در فارسی عضلات لگنی بزرگ، متوسط و کوچک نامیده میشوند، تشکیل شده است. عضله گلوتئوس ماکسیموس بزرگترین و سطحی ترین عضله تشکیل دهنده باسن است و مهمترین نقش در حرکت استخوان ران به سمت پشت بدن را بر عهده دارد.

درد لگن کجاست

عضله گلوتئوس ماکسیموس چسبندگی زیادی به نواحی اطراف دارد. در واقع عضله بزرگ باسن پیوند دهنده ناحیه کمر به پاهاست. غلاف پوشاننده کمری از طریق عضله بزرگ سرینی به رباط های مهم لگن، ساکروایلیاک و استخوانهای ساکروم و دنبالچه ارتباط پیدا میکند.
عضله گلوتئوس ماکسیموس نقش مهمی در ثبات مفاصل ساکروایلیاک و زانو دارد. این اثر بخاطر اتصالات مستحکم آن به رباط های مفصل ساکروایلیاک و همچنین اتصال به باند محکم کناره ران بنام ایلیوتیبیال است. یکی از اعمال مهم این ماهیچه قدرتمند، صاف کردن تنه پس از دولا شدن است. لذا در صورت درگیری گروه عضلات سرینی درد لگن، باسن، دنبالچه، کمر درد و گاهی درد تیر کشنده به سمت پا در بیمار ایجاد میشود. در مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد درد لگن و باسن بصورت تخصصی درمان میشود. برای دریافت نوبت با شماره 88681746 تماس بگیرید و یا در واتساپ به شماره 09354462653 مشاوره فیزیوتراپی دریافت کنید.

علت درد لگن در زنان و مردان

اندام تحتانی یا همان پاها، به عنوان یک واحد عملکردی در کارهای تکرارشونده بسیاری در خانه و در محل کار و ورزشهای مختلف فعال هستند.

آسیب به هر یک از عضلات سازنده آن، عملکرد کل اندام تحتانی و حتی کل بدن را تغییر میدهد. لذا مشکل تنها در میزان دردی که بیمار تحمل میکند نیست، بلکه با درگیر شدن عضلات لگن، نه تنها خود لگن بلکه کمر، بلکه زانو و حتی مفاصل دورتر هم در معرض آسیب هستند. یکی از رایج ترین دلایل درد لگن در زنان و مردان وجود نقاط ماشه ای تریگر پوینت در عضلات سرینی است. این نقاط سفت در اثر کار طولانی، نشستن زیاد، ورزش سنگین از جمله بدنسازی و... ایجاد میشود. فرم بدنی نامناسب از دیگر دلایل درد لگن و باسن در زنان و مردان است. قوس مهره ای نامناسب مثل گودی کمر، قوز پشتی، زانوی پرانتزی و ضربدری همگی از دلایلی است که موجب افزایش فشار به لگن و درد باسن و دنبالچه میشود. در مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد فرم بدنی بیمار را ارزیابی و درمان میکنیم. 

در مشکلات دیگر بخشهای بدن مثل مچ پا، زانو و کمر هم احتمال وارد آمدن فشار اضافی به ناحیه لگن و باسن وجود دارد. عضله بزرگ لگنی یا گلوتئوس ماکسیموس در اکثر بیماران مبتلا به کمر درد، درگیری دارد و خود موجب تشدید درد کمر بیمار میشود.

درد لگن کجاست

تریگر پوینت عضله بزرگ سرینی لگن منجر به احساس درد در پایین کمر میشود. همچنین درد به استخوان دنبالچه و چین پایینی باسن هم منتشر میشود. تجربه ما در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد نشان داده است که آزادسازی عضلات باسن در درمان بیماران کمر درد کمک کننده است. تریگر پوینت واقع در عضله گلوتئوس ماکسیموس، منجر به درد کمر و پا شده و ممکن است با درد سیاتیک اشتباه گرفته شود. برای تشخیص دقیق تر، متخصص فیزیوتراپی بر روی تریگر پوینت، فشار وارد میکند، اعمال فشار منجر به تشدید درد به سمت پا میشود و با کاهش میزان فشار، درد کم میشود.

ماساژ فیزیوتراپی درد لگن

علت درد لگن هنگام راه رفتن

افرادیکه در عضلات ناحیه باسن دچار ضعف و سستی باشند در معرض آسیب عضله بزرگ لگنی هستند. بنابراین ضعف عضله سرینی یکی از دلایل درد هنگام راه رفتن است. این ضعف در ایستادن هم برای بیمار درد لگن ایجاد میکند. مشاغلی که زیاد می ایستند مانند مهمانداران هواپیما، میکاپ آرتیست ها، پرستاران و... بیشتر در معرض درد لگن و باسن هستند. نکته مهم در درد لگن و باسن این است که برخی از افراد حتی بدون وجود ضعف، دچار آسیب میشوند که علت در فقدان بالانس عضلانی است. بدین معنا که کشش عضلانی، یکسان و یکنواخت نیستند، برخی از عضلات بیش از حد و برخی کمتر از حد طبیعی منقبض میشوند. در این مورد بدون وجود ضعف و بخاطر ایمبالانس عضلانی اختلال بروز میکند.

همچنین عدم وجود انعطاف پذیری این عضلات هم میتواند موجب درگیری عضلات باسن شده و زمینه ساز آسیب شود. بی ثباتی مفصل لگن هم میتواند موجب پرکاری عضلات باسن بشود. این فعالیت بیش از اندازه در طولانی مدت موجب تضعیف عضله میشود. افرادیکه در گذشته در نواحی مجاور همانند کمر و لگن صدمه داشته اند بیش از سایرین در معرض خطر آسیب دیدگی عضله بزرگ لگنی هستند.


درد لگن در بدنسازان

همانطور که پیشتر هم ذکر شد، فرم اصلی باسن را عضله گلوتئوس ماکسیموس تشکیل میدهد. بسیاری از افرادیکه به پرورش این منطقه تمرکز بیش از اندازه دارند ممکن است در معرض دردهای یاد شده قرار داشته باشند. Butt exercise ها باید با یکسری ورزشهای دیگر ترکیب شوند تا اثرات ناخواسته آنها خنثی شوند. پیش از شروع ورزش اصلی نیز، باید بدرستی عضلات کشیده و گرم شوند تا بتوانند از پس وزنه های انتخابی برآیند. در غیر این صورت ورزشکار در لگن، باسن و دنبالچه درد احساس میکند. در مقاله ای جداگانه درد لگن بدنسازان را بررسی کردیم.

درمان درد لگن

فیزیوتراپی راه اصلی و بدون عارضه درمان درد لگن است. در این شیوه از روشهای مختلفی برای درمان و نه فقط تسکین درد لگن بیمار استفاده میکنیم. یکی از درمانهای اساسی، درمان دستی است. ماساژ فیزیوتراپی یا منوآل تراپی منجر به افزایش جریان خون، کاهش اسپاسم عضلانی، افزایش انعطاف پذیری، افزایش سرعت ترمیم و تسریع روند بازسازی بافت میشود. درمان دستی موجب تسریع بهبودی بیمار، و پایداری درمان خواهد شد. همچنین از تشکیل بافت اضافه فیبروزی در درون عضله سرینی صدمه دیده که با عنوان بافت اسکار شناخته میشود هم پیشگیری میکند. همسو با درمان دستی ورزش فیزیوتراپی هم بسیار مفید است. لیزر پرتوان از مهمترین مواردی است که در افزایش سرعت ترمیم و بازسازی درد لگن بکار میرود. لیزر قدرت نفوذ به عمیق ترین لایه های بافت بدن را دارد و آسیب های عمقی را به خوبی درمان میکند. تکارتراپی نیز موج قدرتمندی است که برای بازسازی و ترمیم درد لگن، باسن، دنبالچه و درد کشاله ران موثر است. همگی این روشهای تخصصی در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد انجام میشود.

ورزش برای درد لگن

ورزش درمانی فیزیوتراپی، به کسب مجدد قدرت و تحمل عضلانی کمک میکنند. ورزش ایزومتریک معمولا انتخاب نخست برای شروع تمرین درمانی هستند. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد سپس حرکات مفاصل مختلف پا، همچون لگن، زانو و مچ پا در جهات و مسیرهای خاص تجویز میشوند. این حرکات همراه با وزنه و مقاومت مناسب ادامه پیدا میکنند. سپس حرکات داینامیک با استفاده از فوم ارتجاعی موجب افزایش ثبات و عملکرد اندام تحتانی میشود.

در توضیح درد سیاتیکی باید گفت که درد سیاتیکی به دسته ای از دردها اطلاق میشود که از کمر شروع شده و به سمت پایین منتشر میشوند. عوامل متعددی میتوانند منجر به ایجاد درد سیاتیکی بشوند، بیرون زدگی دیسک بین مهره ای، اختلالات مفاصل فاست کمری، مفصل ساکروایلیاک، سندروم پریفورمیس، تریگر پوینت  عضلات خلفی کمر و باسن و… از مهمترین علل ایجاد درد سیاتیکی هستند.

در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد با بررسی دقیق علایم و شکایات بیمار علت اصلی درد پشت باسن و ران، مشخص شده و طرح ریزی برای درمان مناسب آغاز میشود. یکی از موثرترین راههای درمان در مشکلات یاد شده طب سوزنی به روش درای نیدلینگ است. در فیلم فیزیوتراپی زیر من فیزیوتراپیست صادق زراعتکار درمان درد باسن، لگن و مفصل ساکروایلیاک را با طب سوزنی درای نیدلینگ توضیح میدهم.