التهاب تاندونهای شانه تحت عنوان تاندونیت شانه نیز شناخته میشود و عبارتست از ضایعات کوچک در تاندون بصورت پارگیهای ریز و میکروسکوپی که با یک مرحله التهابی خفیف دنبال میشود. برای فهم بیشتر، کمی درباره تاندون صحبت میکنیم. تاندون بافتی است که عضله را به استخوان میچسباند. مهمترین وظیفه تاندون انتقال نیروی تولید شده توسط عضلات به استخوانهاست. وقتیکه عضله منقبض میشود، نیرویی تولید میشود که میتواند حرکت ایجاد کند. این نیرو باید توسط بافت دیگری بنام تاندون به استخوانهای مفصل منتقل شود.

در صورتیکه به هر دلیلی تاندون دچار آسیب بشود در حرکت مفصل اختلال ایجاد خواهد شد زیرا دیگر تاندون نیروی تولید شده را به استخوان منتقل نمیکند. تاندونیت یا همان التهاب تاندون یک بیماری بسیار شایع در بافت تاندون است که ماهیت تخریبی داشته و در بیشتر موارد علت آن خستگی بافتی بدنبال استفاده بیش از حد و انجام فعالیتهای مکرر میباشد. علت هم روشن است، با فعالیتهای طولانی مدت، تاندون بدون استراحت باید به انتقال نیرو بپردازد که در دراز مدت زمینه ساز سایش و تخریب در تاندون خواهد شد.

در صورت عدم درمان مناسب و تداوم فعالیتها، این عارضه پیشرفت کرده و عوارضی مانند پارگیهای ناقص یا ماکروسکوپی و یا پارگی کامل را بدنبال خواهد داشت. ما در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد، با بهره گیری از علم روز و تجارب درمانی در زمینه مشکلات مفصل شانه آماده برآورده کردن نیازهای درمانی شما عزیزان هستیم. راههای تماس با ما در برگه تماس با ما.

مهمترین وظیفه تاندون انتقال نیروی تولید شده توسط عضلات به استخوانهاست

شیوع تاندونیت:

التهاب تاندونهای شانه بسیار شایع است و در هر دو جنس (زن و مرد) و در هر سنی دیده میشود. اما این عارضه در زنان و در سنین بالای 40 سال شیوع بیشتری دارد. شایعترین تاندونهایی که درگیر میشوند عبارتند از تاندونهای چرخاننده شانه (سوپراسپیناتوس، اینفراسپیناتوس، ساب اسکپولاریس و ترس مینور). به این تاندونها روتاتور کاف میگویند.

تاندونهای روتاتور کاف از استخوان کتف شروع شده و در نهایت به سر استخوان بازو میچسبند. کار این تاندونها محکم کردن مفصل شانه و کمک به بالا بردن دست است. مفصل شانه محل تلاقی سر استخوان بازو به حفره کتف است. این دو استخوان بهم جوش نخورده اند، آنهم بدین دلیل که بتوانند بر روی هم حرکت کنند. لذا وجود بافتهای دیگری برای نگاهداری این دو استخوان در کنار هم ضرورت دارد.

بافتهایی همچون کپسول مفصلی، رباط های متعدد، عضلات و تاندونها من جمله روتاتور کاف به حفظ استخوان بازو در کنار کتف کمک میکنند. بدلیل حرکات زیاد مفصل شانه نیروی زیادی به این عناصر وارد میشود که میتواند زمینه ساز بروز التهاب تاندون بشود. از بین تاندونهای نام برده شده، درگیری سوپراسپیناتوس بیشتر است چون در فعالیتهای بالا بردن بازو، این تاندون در جاییکه به سر استخوان بازو میچسبد، دائما تحت فشار قرار میگیرد و در نتیجه ملتهب و دردناک میشود.

این عارضه در زنان و در سنین بالای 40 سال شیوع بیشتری دارد

 

علل ایجاد کننده تاندونیت:

1-ضربه های مستقیم: شامل ضربه های وارده به دست متعاقب افتادن، تصادف و … است.

2- فعالیتهای خاص ورزشی: مثل تنیس، بیس بال و کلا ورزشهایی که سبب بالا بردن بازو (بیشتر از سطح افق) گردد. بررسیها نشان داده است، عامل اصلی التهاب تاندونها فعالیتهای تکراری بالا بردن بازو است تا حمل و بلند کردن اجسام سنگین. در واقع کارهای سبک و طولانی مدتی که نیاز به بالا بردن دست به بالاتر از سطح سر میشود عامل اصلی این بیماریست. البته این مساله را پدیده افزایش سن مساعد میکند.

3- افزایش سن: در سنین بالا بعلت تغذیه خونی ضعیف، در تمام بافتهای بدن یک سیر تخریبی بوجود می آید. این مساله سبب کاهش تحمل این بافتها نسبت به نیروهای اعمال شده میگردد. بنابراین با افزایش سن حتی با فعالیتهای معمولی هم ممکن است تاندون دچار ضایعه گردد. در یک جمع بندی کلی میتوان گفت عامل اصلی تاندونیتها، نیروهایی هستند که با میزان کم اما در مدت زمان طولانی به تاندونها اعمال میگردند.

4-وضعیت های نامناسب بدنی: مثل افزایش قوزپشتی (hyperkyphosis) و شانه های گرد شده و جلوآمده (rounded shoulder) این وضعیتهای ناصحیح مانع از چرخش خارجی لازم شانه حین بالارفتن بازو میشود، که این امر خود باعث گیر افتادن (impingement) تاندونهای شانه زیر قوس استخوانی-لیگامانی کتف (قوس کوراکواکرومیال) میگردد. تکرار گیر افتادن تاندونی حین فعالیتهای بالا رفتن  بازو باعث ایجاد التهاب در تاندونها (تاندونیت) میگردد.

5- اختلالات ساختاری در بخشی از استخوان کتف (بنام آکرومیون): استخوان اکرومیون بخشی از قوس استخوانی کتف (کوراکواکرومیال) است که تاندونهای شانه حین فعالیتهای بالا رفتن بازو در زیر این قوس قرار میگیرند. اختلالات ساختاری مادرزادی مانند زائده بزرگتر از حد طبیعی و یا رو به پایین قرار گرفتن آن، سبب تنگتر شدن فضای زیر این قوس و در نتیجه گیر افتادن تاندونها در زیر این قوس میشود. در شکل زیر انواع مختلف بخش آکرومیون استخوان کتف را مشاهده میکنید.

5- سندروم گیر افتادن (impingement syndrome): در این سندروم مجموعه ای از عوامل سبب میشوند تا تاندونهای روتاتور کاف (چرخاننده شانه) در زیر قوس استخوانی کتف گیر افتاده و دچار التهاب و یا در نهایت پارگی شوند که به دلیل گسترده بودن مطالب آن در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

عامل اصلی تاندونیتها، نیروهایی هستند که با میزان کم اما در مدت زمان طولانی به تاندونها اعمال میگردند

علائم تاندونیت شانه:

علایم تاندونیت در مراحل حاد و مزمن بیماری متفاوت است. با توجه به علائمی که در زیر به آن میپردازیم میتوانید حدس بزنید مشکل شانه شما در چه مرحله ای قرار دارد.

علایم تاندونیت شانه در فاز حاد:

در مرحله حاد درد بیمار نسبتا دائمی است و بیمار در تمام طول روز احساس درد میکند. بیمار در شب مشکل خوابیدن دارد و شب با درد از خواب بیدار میشود. ممکن است درجه حرارت پوست بطور قابل ملاحظه ای در محل سر شانه (محل اتصال تاندونها) افزایش یابد. علامت دیگر درد انتشاری است، به این معنا که ممکن است درد از شانه به بازو، ساعد، گردن و دست انتشار پیدا کند.

علایم تاندونیت شانه در فاز مزمن:

در مرحله مزمن درد بیمار دائمی نیست بلکه درد با یک سری از فعالیتهای خاص افزایش و با استراحت کاهش می یابد. بیمار در شب مشکل خوابیدن ندارد و شب از درد بیدار نمیشود. افزایش درجه حرارت در محل سر شانه وجود ندارد. درد بصورت موضعی در سر شانه احساس میشود و معمولا به سایر قسمتها منتشر نمیشود.

بطور کلی درد تاندونیت بیشتر در قسمت سر شانه و خارج بازو احساس میشود. این درد در فعالیتهایی مانند پوشیدن و درآوردن لباس و بردن دست به پشت سر و پشت کمر تشدید میشود. لمس تاندونها در محل اتصالشان به سر شانه دردناک است. برخی از عضلات اطراف گردن و کتف به اسپاسم رفته و سفت میشوند که خود میتواند منشا درد باشد.

از سوی دیگر برخی عضلات ضعیف میشوند. عضلات ضعیف شده، معمولا همان عضلات تاندونهای درگیر هستند که با تستهای عضلانی یا MMT توسط فیزیوتراپیست  مشخص میشود. این ضعف به دو دلیل، عدم استفاده و وجود درد ایجاد میشود. عدم استفاده بیمار از دستش به علت درد سبب میشود تا عضلات مهار شده و بتدریج ضعیف شوند. از سوی دیگر ارسال پیامهای درد به مغز سبب مهار شدن و ضعف عضلات میشود. دیگر علامت ممکن، صدایی است که از مفصل شانه حین حرکات بازو شنیده میشود.

پارگی ناقص و پارگی کامل تاندونهای روتاتور کاف شانه:

 پارگی ناقص (یا partial tearing یا همان ریش ریش شدن تاندونها ) و پارگی کامل (full thickness tearing) در تاندونی اتفاق می افتد که از قبل بدلایلی که بیان شد ملتهب و ضعیف شده است و سپس با ادامه همان فشارهای وارده و عدم درمان بموقع و صحیح، دچار پارگی میگردد. به عبارت دیگر با پیشرفت آسیب، تاندون از مرحله التهاب به مرحله پارگی میرسد. پارگی بیشتر در نزدیکی محل اتصال تاندون به استخوان، گاهی در مرکز آن و بیشتر در تاندون سوپراسپیناتوس اتفاق می افتد.

علایم پارگی ناقص مشابه تاندونیت است که به آن اشاره شد اما در پارگی کامل، بیمار ابتدا درد شدیدی را بدلیل پارگی اتصالات تاندون به بافتهای اطراف احساس میکند اما بتدریج درد به علت عدم ارسال پیامهای درد از محل پاره شده، کمتر میشود. مشکل اساسی در بیماران با پارگی کامل تاندون، عدم توانایی در حرکت دادن بازو است. یعنی قدرت عضلات شانه ممکن است تا حدی کاهش یابد که فرد نتواند دست خود را بالا بیاورد.

علایم پارگی ناقص مشابه تاندونیت است

تشخیص گذاری:

1-ابتدا با انجام معاینات بالینی و تستهای اختصاصی تاندونهای شانه و بررسی حرکات دست بیمار در جهات مختلف اطلاعات اولیه را در مورد وضعیت بیمار بدست می آوریم.

2-عکس رادیوگرافی ساده: برای بررسی فضای تاندونها در زیر قوس استخوانی کتف انجام میشود تا مشاهده شود که این فضا کمتر از حد طبیعی است یاخیر و نیز احتمال وجود رسوب کلسیم در تاندونها بررسی میشود. همچنین اگر آسیب متعاقب ضربه ایجاد شده باشد، عکس رادیوگرافی به تشخیص شکستگی های همراه کمک میکند. اختلالات ساختاری در استخوان اکرومیون که پیشتر به آن اشاره شد نیز در این عکس مشخص میشود.

3-MRI: از MRI برای بررسی بافتهای نرم از جمله تاندونها استفاده میشود. که وجود التهاب، پارگی ناقص (ریش ریش شدن)، پارگی کامل و … درآن مشخص میشود.

در مقاله بعدی با همین عنوان، درباره روشهای درمانی برای التهاب تاندونهای شانه صحبت خواهیم کرد، با آرامش همراه ما باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *