٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

تریگر پوینت

تریگر پوینت چیست

20 فوریه, 2019 - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته بیماری ها, تریگر پوینت

بدون دیدگاه

تریگر پوینت چیست ، در فارسی با نام نقاط ماشه ای شناخته می شوند و یکی از رایج ترین دلایل دردهای سیستم اسکلتی عضلانی هستند. شاید بتوان گفت یکی از مرموز ترین علل ایجاد درد در نواحی مختلف بدن نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت ها هستند. مرموز بودن تریگر پوینت به این دلیل است که در بیشتر معاینات پزشکی از نظر معاینه کننده پنهان میمانند و درد بیمار به عوامل دیگری همچون آرتروز، دیسک، کشیدگی تاندون و دیگر علل شناخته شده تر بیماری های اسکلتی عضلانی ارتباط داده میشود. علت دیگر این است که درد ناشی از تریگر پوینت ها معمولا به نواحی دیگر منتشر میشود که موجب گمراهی بیشتر میشود.

تریگر پوینت های عضلانی

برای درک بهتر تریگر پوینت لازم است با واژه میوفاشیا آشنا شویم. میوفاشیا یا میوفاسیا از دو بخش میو به معنی عضله و فاشیا که لباس پوشاننده آن است تشکیل شده است. این دو بافت آنچنان درهم تنیده اند که یک ساختار واحد را تشکیل داده اند. فاشیا یا غلاف پوشاننده از جنس بافت همبند است که همچون قفسه های کتابخانه که کتاب ها را در خود جا داده است، عضلات بدن را در خود نگهداری میکند. سفت شدن فاشیا موجب تحت فشار قرار گرفتن عضلات زیرین شده و عاملی برای درد و درگیری عضله است. با ایجاد تریگر پوینت های عضلانی ، علاوه بر درد، محدودیت حرکتی، سفتی عضلانی و خشکی در حرکات مفصل نیز ایجاد میشود که در مطالب بعدی بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.

نقطه ماشه ای عضله

اما تعریف علمی تریگر پوینت چیست ؟ تعریف علمی تریگر پوینت وجود نقاط حساسی است که در داخل یک دسته باند سفت شده ماهیچه قرار دارد و درد آن علاوه بر قرارگیری روی همان نقطه میتواند انتشاری باشد. ماهیچه های بدن حالت رشته رشته دارند که این رشته ها در کنار یکدیگر حجم عضلات را تشکیل میدهند و در کنار هم منقبض و منبسط میشوند. گاهی بدلیل فشار یا کشش زیاد، انقباض شدید عضلات و قرار گرفتن در وضعیت های ثابت بدنی، این رشته ها بصورت نابجا به یکدیگر می چسبند و گره های دردناکی ایجاد میکنند. درست مثل رشته های ماکارانی که بهم چسبیده اند رشته های عضلانی در اثر عوامل یاد شده بهم می چسبند و نقطه ماشه ای در عضله ایجاد میکنند.

تفاوت تریگر پوینت و اسپاسم عضلانی

باید به این نکته توجه نمود که تریگر پوینت با اسپاسم عضلانی تفاوت دارد. اسپاسم عضلانی به گرفتگی اطلاق میشود که تمام عضله را درگیر میکند و معمولا به صورت آنی بروز میکند، شدیدا دردناک است و پس از ۷۲ ساعت از بین میرود. تریگر پوینت تنها در بخشی از عضله وجود دارد اما مدت زیادی است که بیمار را آزار میدهد. دردی گنگ، گاهی همراه با سوزش دارد و در برخی موارد مانند دردهای عصبی به سمت پایین اندام مربوطه تیر میکشد.

تریگر پوینت ها در کلینیک فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد با استفاده از روش ارزیابی دقیق شناسایی و درمان میشوند. برای درمان تریگر پوینت ها یا نقاط ماشه ای از روشهای متعددی همچون، درمانهای دستی، درای نیدلینگ، تکارتراپی، لیزر پرتوان فیزیوتراپی، اولتراسوند، الکتروتراپی و ورزش درمانی استفاده میکنیم.
توضیحات فیزیوتراپیست صادق زراعتکار را درباره موضوع ” تریگر پوینت چیست ” را در ویدیوی زیر ببینید:

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *