٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درمان دردهای ناحیه باسن و لگن با درای نیدلینگ

۲۶ خرداد, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته درای نیدلینگ, روش های درمانی

بدون دیدگاه

درمان دردهای ناحیه باسن و لگن با درای نیدلینگ را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. گردی باسن از حجم سه عضله بزرگ بنام عضله گلوتئوس ماکسیموس، مدیوس و مینیموس که در فارسی عضلات لگنی بزرگ، متوسط و کوچک نامیده میشوند، تشکیل شده است. عضله گلوتئوس ماکسیموس بزرگترین و سطحی ترین عضله تشکیل دهنده باسن است و مهمترین نقش در حرکت استخوان ران به سمت پشت بدن را بر عهده دارد.

این عضله حجیم چسبندگی های زیادی به نواحی اطراف دارد. در واقع گلوتئوس ماکسیموس پیوند دهنده ناحیه کمر به پاهاست. غلاف پوشاننده کمری از طریق این عضله به رباط های مهم لگن، ساکروایلیاک و استخوانهای ساکروم و دنبالچه ارتباط پیدا میکند.
عضله گلوتئوس ماکسیموس نقش مهمی در ثبات مفاصل ساکروایلیاک و زانو دارد. این اثر بخاطر اتصالات مستحکم آن به رباط های مفصل ساکروایلیاک و همچنین اتصال به باند محکم کناره ران بنام ایلیوتیبیال است.
یکی از اعمال مهم این ماهیچه قدرتمند، صاف کردن تنه پس از دولا شدن است.

علایم درگیری:

اندام تحتانی یا همان پاها، به عنوان یک واحد عملکردی در کارهای تکرارشونده بسیاری در خانه و در محل کار و ورزشهای مختلف فعال هستند.

آسیب به هر یک از عضلات سازنده آن، عملکرد کل اندام تحتانی و حتی کل بدن را تغییر میدهد. لذا مشکل تنها در میزان دردی که بیمار تحمل میکند نیست، بلکه با درگیر شدن عضلات لگن، نه تنها خود لگن بلکه کمر، زانو و حتی مفاصل دورتر هم در معرض آسیب هستند. و بالعکس، در مشکلات دیگر بخشهای بدن مثل مچ پا، زانو و کمر هم احتمال درگیری در عضلات لگنی وجود دارد. عضله بزرگ لگنی یا گلوتئوس ماکسیموس در اکثر بیماران مبتلا به کمر درد، درگیری دارد.

لذا آزادسازی فیبرهای آن در درمان بیماران کمر درد کمک کننده است. تریگر پوینت های واقع در عضله گلوتئوس ماکسیموس، منجر به درد کمر و پا شده و ممکن است با درد سیاتیک اشتباه گرفته شود. برای تشخیص دقیق تر، متخصص فیزیوتراپی بر روی تریگر پوینت، فشار وارد میکند، اعمال فشار منجر به تشدید درد به سمت پا میشود و با کاهش میزان فشار، درد کم میشود.
لذا درگیری عضله بزرگ لگنی منجر به احساس درد در پایین کمر میشود. همچنین بر روی استخوان دنبالچه و چین پایینی باسن هم منتشر میشود.

علل آسیب:

افرادیکه در عضلات ناحیه باسن دچار ضعف و سستی باشند در معرض آسیب عضله بزرگ لگنی هستند. نکته مهم اینست که برخی از افراد حتی بدون وجود ضعف، دچار آسیب میشوند. علت اینست که در این افراد فقدان بالانس عضلانی وجود دارد. بدین معنا که کشش های عضلانی، یکسان و یکنواخت نیستند، برخی از عضلات بیش از حد و برخی کمتر از حد طبیعی منقبض میشوند. در این مورد بدون وجود ضعف و بخاطر ایمبالانس عضلانی اختلال بروز میکند.

همچنین عدم وجود انعطاف پذیری این عضلات هم میتواند موجب درگیری فیبرهای عضلات باسن شده و زمینه ساز آسیب شود. بی ثباتی های مفصل لگن هم میتواند موجب پرکاری عضلات باسن بشود. این فعالیت بیش از اندازه در طولانی مدت موجب تضعیف فیبرهای عضله میشود. افرادیکه در گذشته در نواحی مجاور همانند کمر و لگن صدمه داشته اند بیش از سایرین در معرض خطر آسیب دیدگی عضله بزرگ لگنی هستند.
همانطور که پیشتر هم ذکر شد، فرم اصلی باسن را عضله گلوتئوس ماکسیموس تشکیل میدهد. بسیاری از افرادیکه به پرورش این منطقه تمرکز بیش از اندازه دارند ممکن است در معرض دردهای یاد شده قرار داشته باشند. Butt exercise ها باید با یکسری ورزشهای دیگر ترکیب شوند تا اثرات ناخواسته آنها خنثی شوند. پیش از شروع ورزش اصلی نیز، باید بدرستی عضلات کشیده و گرم شوند تا بتوانند از پس وزنه های انتخابی برآیند.

درمان:

یکی از درمانهای اساسی، درمانهای دستی یا منوآل تراپی است. مانورهای دستی منجر به افزایش جریان خون، کاهش اسپاسم عضلانی، افزایش انعطاف پذیری، افزایش سرعت ترمیم و تسریع روند بازسازی بافت میشود. با اتخاذ این روشها، بهبودی بیمار سرعت گرفته و گذشته از آن، در دراز مدت پایداری بیشتری خواهد داشت. همچنین از تشکیل بافتهای اضافه فیبروزی در درون عضله صدمه دیده که با عنوان بافت اسکار شناخته میشود هم پیشگیری میکند. همسو با این درمانها تجویز ورزشهای درمانی هم بسیار مفید است.

ورزشهای درمانی مناسب، به کسب مجدد قدرت و تحمل عضلانی کمک میکنند. ورزش های ایزومتریک معمولا انتخاب نخست برای شروع تمرین درمانی هستند. سپس حرکات مفاصل مختلف پا، همچون لگن، زانو و مچ پا در جهات و مسیرهای خاص تجویز میشوند. این حرکات همراه با وزنه ها و مقاومتهای مناسب ادامه پیدا میکنند. سپس حرکات داینامیک با استفاده از فوم های ارتجاعی موجب افزایش ثبات و عملکرد اندام تحتانی میشود.
در توضیح دردهای سیاتیکی باید گفت که دردهای سیاتیکی به دسته ای از دردها اطلاق میشود که از کمر شروع شده و به سمت پایین منتشر میشوند. عوامل متعددی میتوانند منجر به ایجاد دردهای سیاتیکی بشوند، بیرون زدگی دیسک بین مهره ای، اختلالات مفاصل فاست کمری، مفصل ساکروایلیاک، سندروم پریفورمیس، تریگر پوینت های عضلات خلفی کمر و باسن و… از مهمترین علل ایجاد دردهای سیاتیکی هستند.

در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد با بررسی دقیق علایم و شکایات بیمار علت اصلی دردهای پشت باسن و ران، مشخص شده و طرح ریزی برای درمان مناسب آغاز میشود. یکی از موثرترین راههای درمان در مشکلات یاد شده طب سوزنی به روش درای نیدلینگ است. در ویدیوی زیر فیزیوتراپیست صادق زراعتکار به درمان درای نیدلینگ دردهای باسن، لگن و مفصل ساکروایلیاک پرداخته است.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *