٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درمان دردهای کشاله ران با درای نیدلینگ

۷ مرداد, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته درای نیدلینگ, روش های درمانی

بدون دیدگاه

درمان دردهای کشاله ران با درای نیدلینگ

کشاله ران ناحیه بین شکم تا ران است. بافت اصلی سازنده آن عضلات ادداکتور ران هستند. این عضلات به استخوان لگن چسبیده اند و سرتاسر بخش داخلی ران را پوشانده اند. عضلات ادداکتور نقش مهمی در فعالیتهای روزمره و حرکات ران و لگن دارند و مسئول حفظ پایداری این بخش از بدن هستند. آسیب عضلات ادداکتور بیشتر زمانی رخ میدهد که در حین انقباض به ناگاه دچار کشیدگی شوند.

 

علل درد کشاله ران:

دلیل شایع آسیب به این منطقه ورزشهای برخوردی است. ورزشهایی همچون فوتبال، راگبی و هاکی، بسکتبال، تنیس، ورزشهای رزمی، اسب سواری و دو و میدانی شانس درگیری عضلات ادداکتور و لذا ایجاد درد داخل ران را افزایش میدهد.

یکی از علل اصلی آسیب ادداکتورها، گرم نکردن مناسب پیش از شروع مسابقه است. گرم کردن و انجام تمرینهای کششی موجب آمادگی فیبرهای عضلات شده و انعطاف آنها را بهبود می بخشد، لذا در حین ورزش اصلی، عضله آمادگی جذب نیروهای ناگهانی را خواهد داشت.

انجام کششهای ملایم پیش از شروع مسابقات برای جلوگیری از آسیب کشاله ران بسیار حائز اهمیت است.

افراد غیر ورزشکاری که بصورت ناگهانی یک حرکت سنگین انجام میدهند ممکن است دچار کشیدگی بیش از حد عضلات ادداکتور ران شده و درد کشاله ران را تجربه کنند.

عواملی دیگری همچون کوفتگی لگن، کشیدگی عضلات، دررفتگی لگن، آرتروز، التهاب تاندونها و عروق خونی و وجود تومور استخوانی نیز ممکن است موجب ایجاد درد بشود.

ترشح هورمونهای دوران بارداری موجب شل شدن رباط های لگنی میشود و میتواند در کشاله ران درد ایجاد کند.

علایم کشیدگی ادداکتورها:

درد در بخش کشاله ران بارزترین علامت آسیب محسوب میشود. در ابتدا یک درد شدید و آزار دهنده ایجاد شده که رفته رفته ملایم تر، گنگ تر و مبهم تر میشود. احساس صدا دادن کشاله در زمان آسیب میتواند نشانه ای از پارگی فیبرهای عضلات ادداکتور رانی باشد. در صورت پارگی فیبرهای عضلانی، ناحیه متورم شده و ممکن است کبودی و خون مردگی ایجاد کند. در صورت درگیری عضلات داخلی ران، درد به نواحی مجاور نیز سرایت میکند. درد داخل ران تا زانو را فراگرفته و گاهی به عناصر لگنی، دستگاه تناسلی و ادراری نیز سرایت میکند.

در آسیبهای جزئی، تنها در آغاز مسابقه و یا در ابتدای روز درد احساس میشود و پس از گذشت زمان و با بیشتر شدن حرکات، درد از بین میرود. ذکر این نکته ضروری است که اگر فرد با این شرایط حرکات را ادامه بدهد آسیب پیشرفت بیشتری کرده و به درمان سخت تر جواب میدهد. در این حالت فرد بدون حرکت و در زمان استراحت هم از درد رنج میبرد.

لمس ناحیه موجب تشدید ناراحتی بیمار میشود و اصطلاحا بیمار دچار حساسیت به لمس میشود. راه رفتن بیمار با لنگیدن همراه شده و نمیتواند بر روی پای خود وزن بدن را تحمل کند. ضعف در عضله از تبعات دیگر آسیب است.

 

درمان درد کشاله ران:

اگر آسیب در حین ورزش ایجاد شده باشد، نخستین اقدام، ادامه ندادن مسابقه و استراحت کردن است. استفاده از سرما  میتواند به کنترل التهاب و پیشرفت نکردن ضایعه کمک کند. در صورتیکه آسیب شدید باشد تا حد امکان از وزن اندازی بر روی پای صدمه دیده اجتناب شده و از عصا برای حرکت کردن استفاده شود. داروهای ضد التهابی میتوانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. تمرین های فیزیوتراپی برای پیشگیری از شروع مجدد ضایعه ضروری است.

برای به حداقل رساندن احتمال بروز مجدد آسیب، باید تمرین های کششی به عضلات اطراف ران و لگن داده شود. این حرکات را باید به آرامی و با زمانی طولانی تر از ورزشهای قدرتی انجام داد و از اعمال نیروهای شدید و ناگهانی به عضله پرهیز کرد.

علاوه بر داشتن قدرت کافی هر عضله، وجود هماهنگی بین عضلات مختلف پا و بالانس بودن قدرت عضلات مجاور کمک زیادی به جلوگیری از بروز مجدد آسیب میکند. ورزشکار باید پیش از رساندن ماهیچه به مرز خستگی ورزش را متوقف سازد تا بازسازی لازم صورت پذیرد. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد با طرح ریزی یک پروتکل درمانی دقیق، کاهش درد و التهاب، ترمیم بافت آسیب دیده و تسریع بازگشت فرد به فعالیتهای قبلی زندگی را فراهم میکنیم.

استفاده از امواج پر توان لیزر به ترمیم و بازسازی ضایعه منجر میشود. طب سوزنی درای نیدلینگ یک روش نوین است که در درمان درگیری های عضلات ادداکتور ران بسیار موثر است و در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد بصورت تخصصی انجام میشود. در ویدیوی زیر به درای نیدلینگ این عضلات توسط فیزیوتراپیست صادق زراعتکار توجه کنید.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *