٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درمان درد دست نوازندگان توسط درای نیدلینگ

۱ تیر, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته درای نیدلینگ, روش های درمانی

بدون دیدگاه

در هر شغلی، بسته به نوع فعالیتی که اجزای بدن انجام میدهند، درگیری های خاصی بیشتر ایجاد میشوند. بعنوان مثال، افرادیکه ایستاده کار میکنند نسبت به افرادیکه کارهای روزمره خود را در وضعیت نشسته انجام میدهند، دردهای متفاوتی دارند. چرا که در هر گروه، عضلات و مفاصل مختلفی بیشتر کار میکنند و لذا بیشتر در معرض فرسودگی هستند. امروز به آسیب دیدگی های نوازندگان سازهای مختلف خواهیم پرداخت.

شمار زیادی از هنرمندان بزرگ بعلت دردهای شدیدی که هنگام نواختن دارند، ناچارند از داروهای مسکن وکورتونی پر عارضه استفاده کنند. دردها و ناراحتی ها حتی هنرمند را وادار به کاهش زمان نوازندگی کرده و در مواردی از ادامه پیشرفت در مسیر هنری وی ممانعت میکند. مصرف داروهای مسکن و کورتون، نه تنها موجب بهبودی مشکلات مفاصل و عضلات نوازنده نمیشود بلکه با خاموش کردن زنگ خطر بدن -که همان حس درد است- موجب پیشرفت سریعتر آسیب شده و از عمر هنری میکاهد.

برای نواختن هر ساز، هنرمند باید در یک حالت تعریف شده از قبل قرار بگیرد و سپس به نواختن بپردازد. نوازندگان حرفه ای که باید مدتها بر روی قطعه ای کار کنند تا به اجرای دلخواه برسند، نباید از این واقعیت غافل باشند که در طول زمان تمرین، مفاصل و اندامهای خاصی دچار آسیبهای ریز و میکروسکوپی میشود.

نوازنده ای که ساعتها ساز خود را در دست گرفته و با دست دیگر به مضراب زدن، کشیدن آرشه و یا چنگ زدن به ساز مشغول است، به عضلات خاصی از بدن استرس زیادی تحمیل میکند. موسیقی هنر پرورش روح انسان است، اما هزینه این پرورش، فرسودگی جسم نوازنده است!

نوازنده حرفه ای در کنار اشتغال به فراگیری فنون نوازندگی باید متوجه عضلاتی که از آنها استفاده بیشتری میکند باشد. بر اساس اینکه کدام بخش از عضلات دست، گردن و… در حین نواختن، فعالیت بیشتری دارند، زمانهایی را به ریکاوری و بازسازی آنها اختصاص بدهد. تمرینهای فیزیوتراپی در کنار تمرینهای هنری، کمک میکند تا نوازنده در طولانی مدت دچار مشکلات و دردهای مفاصل گردن، شانه، آرنج و مچ دست نشود.

هنرمندانی که به نواختن سازهایی مثل تار، سه تار، عود و گیتار میپردازند، بیشتر در معرض دردهای مفاصل انگشتان دست، مچ دست و بازو هستند. نوازندگان دف و تنبک به مشکلات مچ دست بیش از سایرین مبتلا میشوند. نوازندگان پیانو، سنتور و قانون معمولا در نواحی کتف، سر شانه و گردن بیشتر احساس درد و ناراحتی دارند. نوازندگان ویولن بخاطر پوزیشن منحصر بفرد این ساز و استفاده مستمر از گردن برای قرارگیری ساز و همچنین چرخش مداوم سر و گردن به یک سمت -که موجب اعمال فشار زیاد به ستون فقرات گردنی و ساختارهای تشکیل دهنده آن میشود- در معرض آسیبها و دردهای گردن و کتف هستند.

یکی از راهکارهای موثر در این زمینه مشاوره با کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد است. در این مجموعه که شناخت کافی از وضعیت نوازندگان هر ساز وجود دارد، به هنرمند کمک میکنیم تا با تمرینهای ویژه و درمانهای دوره ای از پیشرفت مشکلات یاد شده جلوگیری شود.

حرکاتی که هنرمندان نوازنده در حین نواختن بکار میگیرند، بیش از حد افراد معمولی جامعه است. در واقع نوازندگان از مفاصل گردن و دست خود بیش از دیگران استفاده میکنند، لذا باید بیش از سایرین به سلامت مفاصل خود بها بدهند. نواختن طولانی مدت یک آسیب تکرار شونده است. برای جبران این آسیب و افزایش عمر هنری، نوازنده باید به درمان دردهای مفاصلی که مسئول نواختن هستند اهمیت بیشتری بدهد.

ارزش مفصل زانو در یک فرد معمولی و یک فوتبالیست حرفه ای یکی نیست، چرا که ادامه یدک کشیدن عنوان فوتبالیست، با سلامت زانوی ورزشکار گره خورده است. یک نوازنده تا زمانی میتواند عنوان هنرمند را داشته باشد که قادر به استفاده بی عیب و نقص از مفاصل انگشتان، دست و ستون فقرات خود باشد.

 

درمان

در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد، الگوهای حرکتی مفاصل درگیر در حین نوازندگی را شناسایی میکنیم. در مواردیکه نیاز به اصلاح وضعیتهای بدنی هنرمند باشد، توصیه های لازم داده خواهند شد. عضلات و اندامهایی که بیشتر فعالیت دارند و مسیرهای حرکات اندام وی را مشخص میکنیم و تمرینهایی را طرح ریزی میکنیم که اثرات تخریبی و فرسایشی تمرینهای طولانی مدت برطرف شوند.

در صورتیکه هنرمند از درد در بخشهایی از بدن خود شکایت داشته باشد، علاوه بر تمرینهای اصلاحی، از درمانهای مناسب استفاده خواهیم کرد. امواج لیزر پرتوان، بخوبی به ترمیم ضایعات ایجاد شده در بافتهای مختلف کمک میکنند. التهابات و درگیری های این اعضا توسط لیزر پرتوان درمانپذیر هستند. برای اصلاح وضعیت بافتهای سفت شده و دردناک از درمانهای دستی استفاده میکنیم. نقاط دردناک ماشه ای و تریگر پوینت ها را با لمس دقیق کشف کرده و با تکنیک های مختلف درمان دستی به درمان آن میپردازیم.

یکی از روشهای موثر در اینگونه آسیبها، طب سوزنی به روش درای نیدلینگ است. درای نیدلینگ روشی تخصصی و بسیار کارآمد است که به درمان علت ایجاد درد میپردازد. توجه به این نکته ضروری است که هدف ما در درمانهای یاد شده کاهش درد نیست. در واقع این روشها تنها موجب تسکین درد نمیشوند -بعبارتی مسکن محسوب نمیشوند- بلکه با شناسایی دقیق بافتهای گرفتار، به درمان ریشه ای آنها میپردازیم. در ویدیوی زیر فیزیوتراپیست صادق زراعتکار به درمان یکی از بافتهایی که در نوازندگان بشکل رایجی درگیر میشود پرداخته است.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *