٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درای نیدلینگ

درمان درد عمقی کمر و پهلو با درای نیدلینگ

۱۱ شهریور, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته درای نیدلینگ, روش های درمانی

بدون دیدگاه

درمان درد عمقی کمر و پهلو با درای نیدلینگ

بیرون زدگی دیسک بین مهره ای، تنگ شدن کانال نخاعی، فاصله بین مهره ها و… اینها مشهورترین عوامل شناخته شده درد کمر محسوب میشوند. اما تمام عواملی که موجب درد کمر میشوند اینها نیستند. در این مقاله با یکی دیگر از علل رایج درد کمر آشنا میشویم که تا امروز کمتر درباره آن میدانید.

یکی از ساختارهای مهمی که در نزدیکی مهره های کمری قرار گرفته است و آنها را به لگن متصل میکند عضله ای چهارگوش با نام کوآدراتوس لومبروم است. این عضله ستون فقرات را خم میکند. لگن را بالا می آورد و در تنفس عمیق، دنده آخر را فیکس میکند. این ماهیچه در خوانندگان که از دیافراگم خود استفاده بیشتری میکنند اهمیت بالایی دارد. با توجه به نقش پر رنگ این عضله در ایستادن، نشستن و راه رفتن، احتمال آسیب و درگیری آن بسیار زیاد است.

دلایل آسیب عضله کوآدراتوس لومبروم:

کارهای روزمره و خانه داری و رسیدگی به گلهای باغچه از جمله دلایل اعمال فشار به این عضله است.  بلند کردن جسم حجیم، حرکات چرخشی تنه مثل پارو کردن برف و چرخاندن ناگهانی کمر برای خالی کردن پارو، تصادف در حین موتور سواری، خوابیدن بر روی تشک نامناسب، نرم و یا قدیمی، بخصوص افرادی که روی یک پهلو میخوابند و همچنین پوشیدن شلوار در حالت ایستاده به کوادراتوس لومبروم فشار زیادی وارد میکند. نشستن های طولانی مدت موجب کاهش گردش خون منطقه شده و زمینه درگیری آن را فراهم میکند.

اختلالات ساختاری و فیزیکی و وجو د بد راستایی نیز منجر به اعمال فشار زیاد به ستون فقرات و درنتیجه آسیب این عضله میشود. ضعف عضلات مجاور و وضعیت بدنی نامناسب، افزایش و کاهش قوس کمری موجب اعمال فشار زیاد به کوآدراتوس لومبروم میشود.

بلند و کوتاه بودن یک پا نسبت به پای دیگر نیز میتواند وضعیت متعادل بدن را بهم ریخته و زمینه ساز درگیری عضله کوآدراتوس لومبروم شود. 

نکته بسیار حائز اهمیت در مورد این عضله این است که معمولا در بیشتر مشکلات ستون فقرات کمری، همچون مشکلات دیسک بین مهره ای، درگیری مفاصل فاست، تخریب و فرسایش مهره ها، مشکلات مفصل ساکروایلیاک و سرخوردگی مهره ها، این عضله دچار درگیری است و مسئول مستقیم بخش زیادی از درد بیمار است. در تمامی موارد ذکر شده، ضعف عضله و یا سفتی آن ایجاد درد میکند.

محل انتشار درد:

دردهای ناشی از درگیری کوآدراتوس لومبروم به بخش پایین شکم، مفصل ساکروایلیاک، پایین کمر و بالای باسن و پشت ران سرایت میکند. گاهی درد در کشاله ران و اندام تناسلی نیز احساس میشود.

دردها معمولا شدید، عمیق، مبهم و گاهی تیز هستند. تقریبا همه حالات و وضعیت ها دردناک هستند و با استراحت هم از شدت آن کم نمیشود. درد در حین حرکت، ایستادن و نشستن بدتر میشوند. بیمار از شدت درد دست خود را روی کمر نگاه میدارد. صبح ها، گاهی بیمار بعلت درد شدید چهار دست و پا از تخت خارج میشود. غلتیدن در حالت خوابیده موجب افزایش علایم میشود.  بیشتر بیماران از درد در حین سرفه کردن و عطسه کردن شکایت میکنند. گاهی دردها الگوی درد سیاتیکی بخود میگیرند و علاوه بر دردناک شدن باسن و لگن، درد به سمت پاها نیز منتشر میشود.  

درمان درد کمر وپهلو :

درمان اصلی این عارضه فیزیوتراپی است. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد پس از بررسی تمامی علل احتمالی درد کمر و پهلو، به درمان علت اصلی درد میپردازیم. استفاده از ورزشهای اختصاصی بر روی بافت عضله موجب افزایش انعطاف پذیری آن میشود. درمانهای دستی نیز موجب بهبود وضعیت فیزیکی عضله صدمه دیده میشوند. یکی از درمانهای موثر در درمان درگیری های کوآدراتوس لومبروم، طب سوزنی درای نیدلینگ است که بصورت تخصصی در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد انجام میشود. در ادامه به ویدیوی مربوطه توجه بفرمایید.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *