٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درمان شین اسپلینت یا درد ساق پا با درای نیدلینگ

۲۸ مرداد, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته درای نیدلینگ, روش های درمانی

بدون دیدگاه

درمان شین اسپلینت یا درد ساق پا با درای نیدلینگ

به دردهای ناحیه ساق پا، شین اسلینت گفته میشود. بدنبال فعالیتهایی همچون دویدن طولانی و شدید و پرش های مکرر احتمال ایجاد این عارضه وجود دارد. شین اسپلینت همچون بیشتر مشکلات اسکلتی عضلانی در صورت درمان سریع و مناسب بخوبی معالجه میشود. اما در صورت بی توجهی و مزمن شدن عاقبت خوشی نخواهد داشت.

در صورت مزمن شدن و ایجاد هماتوم و ادم، فشار داخلی ساق پا افزایش یافته و موجب ایجاد انسداد جریان خون در عضلات میشود. این حالت میتواند موجب کاهش اکسیژن بافتی یا هایپوکسی شود که در صورت پیشرفت حتی موجب از بین رفتن عصب و عضلات ساق پا میشود.

ساق پا از دو استخوان درشت نی و نازک نی تشکیل شده است. پیرامون این دو استخوان بافتهای ماهیچه ای قرار دارند که مسئول ایجاد حرکت مفصل مچ پا و انگشتان هستند. انقباض این عضلات موجب حرکت مچ پا به سمت بالا و پایین و چپ و راست میشود.

علل شین اسپلینت

ایمبالانس های عضلانی در ساق یکی از دلایل اصلی ایجاد شین اسپلینت است. خستگی های مفرط، فعالیتهای تکرار شونده بدون استراحت کافی زمینه ساز این درگیری است.

صاف بودن قوس کف پا احتمال شین اسپلینت را افزایش میدهد. اعمال فشار زیاد به عضلات ساق موجب درگیری و سفتی آنها شده و ایجاد درد میکند. فعالیتهایی مانند راه رفتن طولانی مدت، یا راه رفتن بر روی سطوح ناهموار و شیب دار، بالا و پایین رفتن زیاد از پله ها و پیچ خوردگی قبلی میتواند موجب درد ساق پا بشود. فعالیتهای یاد شده موجب اعمال فشار زیاد به محل اتصال عضلات به استخوان ساق شده و با ایجاد پارگی های ریز و التهاب موجب دردناک شدن منطقه میشود.

سفتی و کاهش انعطاف پذیری بافتهای اطراف ساق از عوامل مهم بروز این عارضه است. دوندگان بیشتر به این مشکل دچار میشوند، بخصوص اگر تمرین دویدن را در شیب انجام بدهند و یا از کفش های نامناسب استفاده کنند شانس ابتلا افزایش می یابد.

علایم شین اسپلینت

درد اصلیترین علامت است که در محدوده ساق تا مچ پا احساس میشود. احساس کوفتگی و خستگی در ساق نیز از علایم اولیه این مشکل است. در موارد شدیدتر درد به سمت مچ پا هم سرایت میکند که با فعالیت بدتر میشود.

درمان شین اسپلینت

در نخستین قدم استراحت و کنار گذاشتن فعالیت های سنگین به کاهش علایم کمک میکند. استفاده از یخ و بستن ناحیه درد میتواند منجر به کاهش بیشتر علایم شود. در موارد شدیدتر داروهای ضد التهابی موجب بهتر شدن درد بیمار میشوند.

پس از بهبودی فرد باید از کفش های مناسب استفاده کند و در شروع مجدد ورزش محتاط باشد. تمرین ها باید با شیب ملایم افزایش پیدا کنند. همچنین در ابتدا و انتهای ورزش اصلی، حرکات کششی انجام شود.

مهمترین درمان شین اسپلینت فیزیوتراپی است. به کمک ورزشهای اختصاصی بالانس از دست رفته عضلانی را بازیابی میکنیم. از امواج و جریانهای مناسب برای رفع درگیری های موجود استفاده میکنیم. لیزر پرتوان یکی از اثرگذارترین امواج درمانی است که بخوبی موجب ترمیم بافتهای صدمه دیده بدن میشود. روش درای نیدلینگ بصورت کاملا تخصصی در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد انجام میشود به درمان این مشکل بسیار کمک میکند. در ادامه به ویدیوی مربوط به درمان دردهای ساق و مچ پا توسط فیزیوتراپیست صادق زراعتکار توجه بفرمایید.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *