٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درمان درد مفاصل نوازندگان

علل آسیبهای مفصلی و عضلانی در نوازندگان

۸ آبان, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته آسیبهای اسکلتی نوازندگان

بدون دیدگاه

در این مقاله علل آسیبهای مفصلی و عضلانی در نوازندگان را بررسی میکنیم و پس از آشنایی با عوامل آسیب زننده، با انواع آسیبها و روشهای درمانی آن در فیزیوتراپی آرامش، به عنوان تنها مرکز تخصصی درمان دردهای نوازندگان در ایران، آشنا میشویم.

برای رسیدن به سطوح بالا در نوازندگی لازم است که در قدم اول، اندامهای سالمی داشته باشید. هر گونه درد و یا اختلال در عملکرد مفصلی ممکن است شما را در رسیدن به درجات بالای هنری محدود کند. موسیقی هنر خوب شنیدن است، یک نوازنده ماهر باید گوش بسیار خوبی داشته باشد و خوب بشنود، پس لطفا صدای بدن خود را نیز خوب بشنوید.

بسیار مشاهده میکنیم که نوازندگانی با وجود درد در دستها، آرنج، بازو، گردن و ستون فقرات همچنان به تمرینهای خود ادامه میدهند و در واقع صدای بدن خود را نمیشنوند. بی اعتنایی به زنگ خطر بدن، موجب پیشرفت بیشتر عارضه میشود. اگر به پیشرفت در نوازندگی خود دلبسته اید توصیه میکینم علایم مفصلی خود را جدا جدی بگیرید.

گاهی مشکلات مفصلی و عضلانی درد چندانی ایجاد نمیکند و نوازنده از علایم دیگری مانند کاهش سرعت اجرا، کاهش کنترل حرکات بزرگ، کاهش کنترل بر روی تکنیکهای ریز، کاهش قدرت، کاهش میزان باز شدن انگشتان و… رنج میبرد. برای یک فرد عادی این موارد شاید موضوع مهمی نباشد اما میتواند یک نوازنده را محدود کرده و فعالیت هنری وی را شدیدا مختل کند.

نوازندگان از جمله افراد در معرض آسیبهای ناشی از حرکات تکرار شونده هستند که به این دسته از مشکلات اصطلاحا repetitive motion injury گفته میشود. بیشتر نوازندگان حرفه ای از این شکایت دارند که در حین نواختن ساز در مفاصل و عضلات دست، آرنج و گردن، درد احساس میکنیم و وقتی درد فروکش میکند که نواختن را رها کنیم.

بر طبق تحقیقی که توسط Manchester & Flieder  در سال ۱۹۹۱ بر روی حدود ۱۱۴ نوازنده جوان با میانگین سنی ۲۰ سال، انجام شد، حدود ۱۰ درصد نوازندگان پیانو، کیبورد و ویولن، ۳ درصد نوازندگان سازهای بادی، ۶ درصد کل نوازندگان مرد و ۱۰ درصد کل نوازندگان زن به مشکلات مفاصل دست دچار شده بودند.

در یک مطالعه دیگر که توسط Fry et al در سال ۱۹۸۷ بر روی دانش آموزان نوازنده انجام گرفت، مشخص شد در حدود ۵۰ درصد پسران و ۶۳ درصد از دختران نوازنده دچار عارضه های مفصلی ناشی از نوازندگی هستند. از این مطالعات چنین استنباط میشود که مشکلات مفصلی و عضلانی در بین نوازندگان شیوع بالایی دارد.

دردهای نوازندگان شامل مشکلاتی همچون سندروم تونل کارپال، التهاب تاندونهای دست و شانه، بورسیت، سندروم خروجی توراسیک، سندروم دکورون، سندروم مایوفاشیال، سندروم تونل کوبیتال، تریگر فینگر، گردن درد، کمر درد، سیاتیک و درگیری های مفصل فک است.

عوامل آسیب زننده در نوازندگان

۱- حفظ وضعیتهای ثابت و طولانی: هر حالت ثابتی ولو اینکه به ظاهر وضعیت خوب و ایده آلی باشد، در صورتیکه بی وقفه و طولانی مدت حفظ شود منجر به اعمال فشار به مفاصل مختلف بدن میشود. بیشتر نوازندگان برای تمرین زمانهای زیادی در یک حالت خاص و تقریبا بی حرکت قرار میگیرند. نیروهای اندک، اما طولانی مدت منجر به تخریب بی سروصدای مفاصل بدن میشود. همانند قطرات آب که پس از سالها چکیدن بر روی یک سنگ قدرت تخریب آن را دارد، نشستن ها و ایستادنهای طولانی مفاصل را خراب میکند.

۲- حرکات ریز انگشتان: یک نوازنده چاره ای جز استفاده از حرکات ظریف و سریع انگشتان ندارد. حرکات تکرار شونده و پر سرعت انگشتان عوارض زیادی بدنبال دارد مثل آسیب تاندونهای مختلف دست.

۳- حرکات بازو: حرکات بازو برای کشیدن آرشه، گرفتن نت ها بر روی دسته گیتار، تار، سه تار، دوتار، عود و… به شکل دور و نزدیک شدن بازو به بدن شانس درگیری تاندونهای شانه را افزایش میدهد.

۴- حرکت گردن به یک سمت که معمولا در همه سازها وجود دارد باعث اعمال نیروهای غیر قرینه یکطرفه شده و شانس آسیب به ستون فقرات گردنی را افزایش میدهد.

۵- خم کردن سر برای دیدن حرکت دستها بر روی ساز، هم قوس گردنی را تغییر میدهد و هم موجب بیشتر شدن وزن سر بر روی گردن میشود.

۶- تمرینهای طولانی: زیاد شدن زمان تمرین بدون داشتن فرصت کافی برای ریکاوری و بازسازی مفاصل یکی از مهمترین دلایل ازدیاد مشکلات مفصلی است.

۷- شروع تمرین نواختن بدون گرم کردن و آماده سازی مناسب سر و گردن، کتف و شانه، آرنج، مچ دست و انگشتان به شدت منجر به افزایش ریسک آسیب پذیری بافتهای مختلف میشود.

۸- سرد نکردن پس از تمرین: حتی نوازندگانی که از اهمیت گرم کردن پیش از تمرین آگاهند اما از اهمیت سرد کردن پس از اتمام تمرین و یا اجرا بی اطلاع هستند. اهمیت سرد کردن پس از تمرین اگر بیشتر از گرم کردن پیش از شروع تمرین نباشد، کمتر هم نیست.

۹- افزایش ناگهانی در سرعت اجرا و یا شروع سریع قطعات سنگین حتی با وجود گرم کردن و سرد کردن فشار زیادی به بدن وارد میکند.

سایر عوامل زمینه ساز تخریب مفاصل نوازندگان

پوسچر بدنی نامناسب، استفاده از تکنیکهای اشتباه، بکارگیری نیروی اضافه در حین نواختن، جنسیت، سن، عوامل وراثتی، قدرت دستها، انعطاف پذیری بدنی، تن عضلانی، وضعیت جسمانی، وجود مشکلات همراه جسمانی، لق بودن مفاصل در اثر شلی لیگامانی، نحوه دست گرفتن ساز، سایز و وزن ساز، اجرای زیاد تکنیکهای ظریف نوازندگی، عدم تسلط استاد در هدایت مناسب هنرجو و عادات نادرست تمرین، همگی از عوامل زمینه ساز برای درگیری نوازنده هستند.

علایم آسیبهای اسکلتی و عضلانی نوازندگان

بسته به نوع آسیب و محل آن، علایم بسیار متفاوت است. اما بصورت کلی علایمی همچون ورم، قرمزی و التهاب، سختی و سفتی حرکت مفصل، کاهش کنترل حرکتی، کرختی، تیر کشدن و درد نوازنده را آزار میدهد. درد ممکن است تنها در حین اجرا ایجاد شود، گاهی در حین استراحت و یا سایر فعالیتهای روزانه نوازنده بروز کند. گاهی موجب بیدار شدن از خواب میشود. گاهی بصورت ناگهانی و در حین اجرای یک تکنیک خاص بوجود می آید و یا با گذشت زمان و کاملا تدریجی افزایش می یابد. به زمان شروع درد و اینکه چه مدتی طول میکشد توجه کنید و فعالیتهایی که محدود میکند را یادداشت کنید.

تا اینجا با عواملی آشنا شدیم که میتواند زمینه ساز درگیری و درد مفاصل و عضلات یک نوازنده باشد. ما با بررسی تمامی الگوها و بهره گیری از علم کینزیولوژی  که در واقع آنالیز حرکات مفصلی است، علل اصلی آسیب را پیدا میکنیم و سپس با روشهای اختصاصی که در مقالات بعدی با آنها آشنا میشویم به درمان مشکلات یاد شده میپردازیم.

فیزیوتراپی آرامش نخستین مرکز درمانی تخصصی بر روی آسیبهای نوازندگان در ایران است. 

 

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *