آدرس فیزیوتراپیبلوار سعادت آباد، بالاتر از چهارراه مسجد، خیابان 30، پلاک 85
مشاوره رایگان021-88681746

فیزیوتراپی درد پشت زانو با درای نیدلینگ

فیزیوتراپی درد پشت زانو با درای نیدلینگ

پشت زانو از رایجترین مناطق ایجاد درد در بدن است. بیماران زیادی از درد پشت زانو رنج میبرند و برای درمان آن به کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد مراجعه میکنند. مفصل زانو با ساختار پیچیده خود از با ثبات ترین مفاصل بدن محسوب میشود. زانو بدلیل تحمل سنگینی وزن، یکی از پرکاربردترین مفاصل بدن است و از استخوان ران، استخوان درشت نی و کشکک تشکیل شده است. این چند استخوان با تاندون و رباط هایی بهم اتصال محکم دارند. آسیب به هر کدام از این ساختارها موجب بروز درد و ناراحتی در زانوی بیمار میشود که هر کدام ویژگی های مختص خود را دارد. آسیب و درد زانو گاهی موجب محدودیت حرکت زانو میشود و ممکن است علاوه بر درد با سایر علایم مانند التهاب، سوزش، تق تق کردن و صدا دادن، احساس قفل شدن، ادم یا ورم و اسپاسم عضلانی همراه باشد.

علت درد پشت زانو

کیست بیکر از رایجترین دلایل ایجاد درد در پشت زانوست. همه مفاصل بدن دارای کیسه حاوی مایع هستند که از اصطکاک جلوگیری کرده و موجب نرمی حرکات مفصل میشود. کیست بیکر در واقع تورم کیسه حاوی مایع در زانوست.

استئوآرتروز یا آرتروز در اثر فرسودگی غضروف بین مفصلی و تشکیل زوائد ریز استخوانی در سطح مفصل ایجاد میشود که گاهی موجب درد و تورم در بخش پشتی زانو میشود. غالبا بیمار از خشکی در آغاز روز و پس از بیدار شدن از خواب شکایت دارد و از محدودیت حرکتی زانو رنج میبرد.

آسیب دیدگی رباط و پارگی در منیسک نیز میتواند موجب بروز درد پشت زانو بشود. بویژه در ورزشکاران و افرادیکه فعالیت فیزیکی زیادی دارند آسیب به رباط صلیبی شامل ACL، PCL و رباط کناری مثل MCL و LCL شیوع بالایی دارد. درگیری این رباط ها به نوبه خود دردناک بوده و از طرفی با بهم ریختن نحوه حرکات زانو، موجب تغییر مکانیسم حرکتی مفصل شده و با اعمال فشار نامتعارف به ساختار مجاور، زمینه ساز درگیری آنها میشود که خود ایجاد زانو درد جدید میکند.

درد پشت زانو هنگام راه رفتن

زیاد بودن وزن بدن یکی از دلایل اصلی فرسایش همه مفاصل بدن است. در مقاله ای رابطه بین چاقی و آرتروز را بررسی کرده ایم. اعمال فشار اضافی در اثر سنگینی بدن منجر به تسریع فرسایش عناصر مفصلی میشود. وزن اضافی در هنگام راه رفتن هر بار ضربه ای به زانو وارد میکند و یکی از دلایل فرسودگی مفصل زانو است.

شکستگی، دررفتگی و نیمه دررفتگی در اجزای سازنده مفصل زانو هم از دیگر دلایل درد پشت زانو است.

یکی از عناصر مهم در پشت زانو عضله ای نسبتا کوچک بنام پوپلیتئوس است. این عضله مهم در خم کردن زانو و چرخش داخلی ساق پا نقش دارد. به علت رابطه تنگاتنگ آن با مفصل زانو در بسیاری از مشکلات آن دچار آسیب میشود. از طرفی آسیب آن میتواند منجر به درگیری و درد در پشت زانو بشود. بیماری که دچار آسیب دیدگی عضله پوپلیتئوس است در حرکات مختلف صاف و خم کردن زانو درد دارد و از درد هنگام راه رفتن شکایت میکند.

طب سوزنی درد پشت زانو

ورزش و درد پشت زانو

از جمله دلایلی که موجب درگیری عضله پوپلیتئوس میشود ورزش حرفه ای است که فشار زیادی را به پای ورزشکار بخصوص به مفصل زانو وارد میکند. ورزش دو و میدانی، فوتبال، بسکتبال، والیبال، اسکی و هاکی با اعمال فشار زیاد به این عضله شانس درگیری را افزایش داده و موجب دردناک شدن پشت زانو و همچنین تحمیل محدودیت حرکتی به ورزشکار میشود. همچنین در مواردیکه فرد در حین دویدن و یا راه رفتن تغییر جهت ناگهانی میدهد و یا دچار سرخوردن و یا لیز خوردن میشود ممکن است به درگیری عضله پوپلیتئوس دچار شود. در ورزش قدرتی نظیر بدنسازی، کلیستنیکس، آمادگی برای مسابقات بیکینی، تی آر ایکس، پل دنس و اریال یوگا نیز احتمال درد پشت زانو به دلیل انقباضات شدید وجود دارد.

گرفتگی رگ پشت زانو

بسیاری از بیماران مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد که درد پشت زانو داشته اند گرفتگی رگ پشت زانو در آنها قابل تشخیص است. در واقع گرفتگی رگ پشت زانو عبارت از تریگر پوینت در عضله پوپلیتئوس و یا آسیب تاندون عضله همسترینگ است. وجود ضعف در عضلات اطراف بخصوص عضله همسترینگ و عضله بزرگ باسن میتواند زمینه ساز درگیری عضله پوپلیتئوس یا گرفتگی رگ پشت زانو شود. افرادیکه در طی روز بمدت طولانی مینشینند و شغل نشسته دارند همچون کارمندان ادارات و بانک بصورت رایجی به درد پشت زانو دچار میشوند. وجود آسیب قبلی همچون صدمه به رباط صلیبی هم شانس ابتلا به درد پشت زانو را افزایش میدهد.

تشخیص علت درد پشت زانو

نخستین گام در تشخیص علت دقیق درد، گزارش بیمار است. بیمار با تشریح درد خود به تشخیص دقیق کمک میکند. در مواردی به MRI و عکس رادیولوژی نیاز است. لمس مفصل و بافت سازنده آن و تست حرکتی ویژه زانو، به حصول اطلاعات دقیق از وضعیت مفصل بیمار کمک میکند.

دراي نيدلينگ درد پشت زانو

درمان درد پشت زانو

مهمترین اقدام در تصمیم گیری نوع درمان، تشخیص است. لذا شیوه درمان بر اساس تشخیص متفاوت است. اما بصورت کلی در مشکلات خفیف و سطحی بی حرکت کردن مفصل، سرد کردن موضع درد و بستن زانو با باند کشی و یا زانو بند به کاهش درد کمک میکند. استراحت در آسیب خفیف موجب کاهش فشار از روی بافت صدمه دیده شده و به بدن فرصت بازسازی و ترمیم خودبخودی میدهد. سرد کردن زانو نیز به کاهش درد و التهاب کمک میکند. این موارد را به عنوان درمان خانگی درد پشت زانو میتوانید انجام دهید.

در موارد شدیدتر خوردن دارو میتواند کمک کننده باشد. در موارد درگیری شدیدتر تزریق استروئید منجر به از بین بردن درد زانو میشود. اما درمان اصولی تر شامل فیزیوتراپی زانوست که با رفع عامل دردزا موجب التیام میشود. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد پس از شناسایی عامل اصلی درد پشت زانو از روشهای موثر و کارآمدی همچون لیزر پرتوان برای ترمیم ضایعه استفاده میکنیم. امواج لیزر با نفوذ به لایه عمقی بدن موجب افزایش سرعت ترمیم و بازسازی بافت صدمه دیده میشود.

درمان دستی و یا منوآل تراپی درمان اصلی درد پشت زانوست که به بهبود سیرکولیشن  و آزادسازی بافت آسیب دیده می انجامد. یکی از روشهای اثرگذار طب سوزنی درای نیدلینگ است که بصورت تخصصی در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد انجام میشود. در فیلم فیزیوتراپی زیر جزییات بیشتری از این درمان را مشاهده بفرمایید.

 

درد پشت زانو سیاتیک

یکی از علل درد پشت زانو سیاتیک است. سیاتیک یکی از اعصاب مهم بدن است که از پشت باسن، ران و زانو عبور میکند. بنابراین در مواردیکه عصب سیاتیک تحت فشار قرار بگیرد احتمال درد باسن، درد پشت ران و زانو وجود دارد. در مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد ابتدا عصب سیاتیک را ارزیابی میکنیم. در صورتیکه علت درد پشت زانو از سیاتیک باشد درمان فیزیوتراپی را روی آزادسازی عصب سیاتیک متمرکز میکنیم.