آدرس فیزیوتراپیبلوار سعادت آباد، بالاتر از چهارراه مسجد، خیابان 30، پلاک 85
مشاوره رایگان021-88681746

فیزیوتراپی کمر

کمر درد یکی از رایجترین دردهای مفصلی عضلانی است. بیشتر افراد در طی عمر خود دست کم یکبار کمر درد را تجربه میکنند. علت درد کمر هم بسیار است از تغییر سبک زندگی، تغذیه نامناسب، عدم تحرک کافی، اختصاص زمان طولانی به کار کردن با گوشی و لپ تاپ، نشستن در وضعیت طولانی و غلط، خواییدن در حالت بد، قوس کمری زیاد یا کم و... همگی از دلایل شیوع بالای کمر درد است. در مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد با بررسی دقیق و اصولی بیمار علت کمر درد را مشخص میکنیم و بر این اساس درمان را برنامه ریزی میکنیم. در صورتیکه کمر دارید با شماره 88681746 تماس بگیرید و یا در واتساپ به شماره 09354462653 مشاوره فیزیوتراپی دریافت کنید.

اهمیت ورزش درمانی در فیزیوتراپی آرامش

ورزش درمانی کمر درد، نقش مهمی در درمان کمر درد دارد. ورزش درمانی فیزیوتراپی اهداف زیادی دارد، گاهی برای تقویت عضلات ضعیف شده، گاهی برای کشش بافت کوتاه شده و افزایش دامنه حرکت و گاهی هم برای افزایش هماهنگی بکار میرود. در مرکز فیزیوتراپی  آرامش سعادت آباد برنامه ای برای ورزش خانگی به بیمار ارائه میکنیم که در طول دوره درمان و بعد از اتمام جلسات فیزیوتراپی نیز باید ادامه یابد. با توجه به نیاز روز افزون جامعه به آموزش حرکات اصولی و علمی کمر درد، ورزش های درمانی خانگی را تهیه و منتشر کردیم که در پایان این متن، فیلم فیزیوتراپی خانگی کمر درد را مشاهده میکنید.   

فیزیوتراپی کمر چیست

فیزیوتراپی کمر به مجموعه ای از اقدامات درمانی غیر جراحی و غیر دارویی گفته میشود که با استفاده از جریانهای الکتریکی، نیروی مکانیکی، اموج درمانی و ورزش درمانی انجام میشود. متخصص فیزیوتراپی با ارزیابی وضعیت ستون فقرات بیمار و ارزیابی زوایای مفصلی، قدرت عضلات، سفتی، ورم و دیگر علائم کمر درد، از میان روشهای یاد شده روش درمانی مناسب را انتخاب میکند.

درد زنگ خطر بدن است و ما را از وجود مشکل در بدن مطلع میسازد. صبر کردن برای بهبود خوبخودی و یا استفاده از مسکن تنها درد را از بین میبرد یعنی زنگ خطر بدن را خاموش میکند اما علت کمر درد درمان نمیشود. لذا مصرف طولانی مدت داروی مسکن بویژه بصورت خودسر میتواند مشکلات زیادی برای شما بهمراه بیاورد. نتیجه این اقدام پیشروی بی سر و صدای کمر درد است. در مقابل فیزیوتراپی علت کمر درد را درمان میکند بدون اینکه عارضه ای داشته باشد. این ویژگی مهم درمان غیرتهاجمی است. 

گرستون تراپی کمر درد

درمان خانگی کمر درد

آموزش درمان خانگی کمر درد یکی از برنامه های درمانی ما در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد اسنت. نخستین اقدامی که در مواجه با درد کمر میتوان انجام داد درمان خانگی کمر درد است. درمانی که همیشه همراه شماست و بدون هزینه میتواند سهم قابل توجهی در درمان کمر درد شما داشته باشد. بسته به معاینه کمر و ستون فقرات بیمار اقداماتی را به وی آموزش میدهیم که در داخل منزل هم فیزیوتراپی ادامه داشته باشد. کارهای ساده ای مانند استفاده از کیسه آب گرم، بستن کمر، استراحت کردن و انجام ورزش خانگی یا حتی قطع ورزش، پرهیز از کار سنگین، انجام نرمش ملایم، آموزش خواییدن در وضعیت صحیح، نشستن درست روی صندلی، بلند کردن صحیح اجسام و... که همگی فرصت کافی برای بازسازی بافت صدمه دیده را فراهم میکند.

از نشستن طولانی پشت میز کار و در حین رانندگی اجتناب کنید. بستن کمر با یک پارچه یا کمربند ساده کشی هم قدری به کاهش درد کمک میکند. ورزش سنگین مثلا بدنسازی، ورزش پر تحرک مثل تنیس میتواند فشار نامتعارفی به ستون فقرات وارد کند و بهتر است حتی پس از بهبود درد، تا مدتی سراغشان نروید.

فیزیوتراپی کمر درد

از میان درمانهای موجود فیزیوتراپی بر روی علت اصلی بروز درد متمرکز بوده و تنها برای کاهش درد بکار نمیرود. درد یک علامت است که نشاندهنده وجود یک عامل غیرعادی در بدن است. متخصص فیزیوتراپی با آگاهی از سیستم اسکلتی و عضلانی بدن از سویی و دانش حرکت شناسی یا کینزیولوژی میتواند رفتار حرکتی ستون فقرات بیمار را ارزیابی کند. برای ما کیفیت حرکت مفصل بسیار مهم است. نحوه خم و صاف شدن کمر، و زوایای مفاصل مرتبط با کمر اطلاعات زیادی در حین معاینه فیزیوتراپی میدهد. برای مثال اگر ستون فقرات فردی به دلایل یاد شده بیش از اندازه به عقب رفته باشد، موجب فرسایش مفاصل فاست خواهد شد و یا به جلو متمایل شدن مهره موجب حرکات بیش از حد طبیعی دیسک بین مهره ای و حتی بیرون زدگی آن میشود. 

در دسته وسیعی از بیماران مبتلا به کمر درد که به مرکز فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد مراجعه کرده اند، بارها دیده ایم بیمار مدتها مسکن و داروهای دیگر مصرف کرده که درد را کاهش دهد اما نقص حرکتی کمر وی همچنان باقی است. از بین تمام درمانها، تنها فیزیوتراپی است که میتواند الگوی حرکتی ستون فقرات کمر را شناسایی کرده و در صورت معیوب بودن به اصلاح آن بپردازد.

منوآل تراپی کمر درد

لیزر درمانی کمر درد 

یکی از درمانهای بسیار موثر فیزیوتراپی برای کمر درد لیزر پرتوان است. این موج قدرتمند با توانایی نفوذ به عمق بافت بدن، التهاب را از بین میبرد. همچنین پروسه ترمیم بافت آسیب دیده را فعال کرده و سرعت بهبود را به شدت افزایش میدهد.

اولین ویژگی لیزر فیزیوتراپی بدون عارضه بودن این روش است که آن را به روشی مطمئن، ایمن و اثرگذار تبدیل کرده است. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد با استفاده از به روزترین و قدرتمندترین لیزر جهان درد کمر را درمان میکنیم. در فیلم فیزیوتراپی زیر میتوانید توضیحات من فیزیوتراپیست صادق زراعتکار درباره درمان کمر درد با لیزر پرتوان را ببینید:

فیزیوتراپی کمر با دستگاه

فیزیوتراپی کمر با دستگاه موجب تقویت عضلات نگهدارنده ستون فقرات میشود و قدرت ماهیچه، تاندون و رباط های پیرامون مفصل کمر را افزایش میدهد. همچنین درد ناشی از انواع آسیب دیدگی کمر، اسپاسم عضلات کمر، بیرون زدگی دیسک بین مهره ای، تنگی کانال را از بین میبرد. تکارتراپی تخصصی از دیگر روشهای مناسب است که با فعال کردن فرآیند ترمیم بافت آسیب دیده را التیام میدهد.

گرستون تراپی یک شیوه درمانی اصولی و علمی است که بر اساس آناتومی بدن بیمار انجام میشود. افزایش گردش خون، افزایش انعطاف پذیری، بهبود اکسیژن رسانی و کمک به پروسه ترمیم از فواید گرستون تراپی کمر است که تمامی موارد یاد شده در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد انجام میشود. درمان دستی، منوآل تراپی یا ماساژ فیزیوتراپی در درمان کمر بسیار موثر است که برای آزادسازی بافت درگیر و کمر درد بسیار مناسب است.

طب سوزنی درای نیدلینگ روش دیگری است که پس از شناسایی نقاط اصلی درد و درگیری بخوبی میتواند به درمان کمر درد بیمار بیانجامد. در فیلم فیزیوتراپی زیر توضیحات بیشتری درباره درای نیدلینگ ارائه کرده ام. 

 
همانطور که در بالا هم اشاره کردم، در فیلم فیزیوتراپی زیر که در کانال یوتیوب فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد منتشر کردیم، درمان خانگی کمر درد شامل آموزش ورزش خانگی کمر درد، ماساژ کمر درد، نحوه خوابیدن صحیح، حمل اجسام و بسیاری نکات آموزنده دیگر را توضیح دادم که توجه شما را به آن جلب میکنم: