٨٨٦٨١٧٤٦-٨٨٦٨٠٩٣٨

ContactUs@Physioaramesh.ir

درای نیدلینگ

درمان آسیب و گرفتگی پا در ورزش رزمی با درای نیدلینگ

۱۵ شهریور, ۱۳۹۶ - فیزیوتراپیست صادق زراعتکار - در دسته درای نیدلینگ, روش های درمانی

بدون دیدگاه

درمان آسیب و گرفتگی پا در ورزش رزمی با درای نیدلینگ

انقباضات شدید و دردناک عضلات منجر به گرفتگی ماهیچه ای شده که این حالت بیشتر در عضلات ساق پا ایجاد میشود. مدت زمان گرفتگی بسته به شرایط فرد و عامل بوجود آورنده متفاوت است. گاهی گرفتگی در خواب رخ میدهد. بیشترین عضلاتی که دچار گرفتگی میشوند عضلات پشت ساق هستند از جمله مهمترین آنها عضله گاستروکنمیوس، سولئوس، اکستانسور هالوسیس لانگوس و… میباشند.

علل گرفتگی پا:

ورزش سنگین و طولانی میتواند منجر به گرفتگی عضلات بشود که بیشتر در ماهیچه ساق پا بروز میکند. اختلال در خونرسانی میتواند زمینه ساز گرفتگی مکرر عضلات ساق پا باشد. درگیری های اعصاب هم میتواند در برخی موارد منجر به ایجاد این حالت بشود. ضرباتی که به پشت ساق وارد میشود خصوصا حرکات ضربه ای و پرتابی که در حین تمرینهای ورزش رزمی به بدن وارد میشود موجب آسیب دیدگی عضلات مختلف بدن بویژه عضلات پشت ساق میشود. در ورزشهای رزمی که ضربات با پا به هدف وارد میشود هم شانس این درگیری بالاست. دویدن بویژه روی سطوح شیب دار هم با اعمال فشار زیاد میتواند منجر به درد و درگیری عضله بشود.

پوشیدن کفشهای نامناسب که کفی آن به خوبی نمیتواند فشارهای وارده به پا را جذب کند و بخصوص کفش پاشنه بلند که فشار زیادی به پا وارد میکند هم از دیگر دلایل این آسیب است.

در صورتیکه شدت گرفتگی بقدری زیاد است که قابل تحمل نیست و یا همراه با برخی علایم دیگر همچون ورم و تغییر رنگ است باید برای درمان مراجعه کرد. همچنین در صورتیکه فرد بصورت مکرر دچار گرفتگی ماهیچه ها میشود و یا با گذشت زمان و درمانهای خانگی به نتیجه لازم نرسیده باشد باید سریعتر درمان شروع شود.

خوردن برخی داروها که موجب کاهش املاح بدن میشود هم میتواند شانس گرفتگی ماهیچه ای را افزایش دهد. بارداری نیز یکی دیگر از عواملی است که میتواند منجر به گرفتگی ماهیچه های پا بشود. کاهش برخی مواد معدنی در بدن هم از دیگر دلایل درد و گرفتگی است.

درمان گرفتگی عضلات پا:

درمورد روش درمان باید این نکته را در نظر داشت که مشکلات در افراد مختلف و در سنین مختلف یکسان نیست. اهمیتی که درمان در یک فرد جوان ورزشکار دارد با یک فرد مسن که زندگی بدون تحرکی دارد یکی نیست. لذا نوع روشی که برای درمان آنها اتخاذ میکنیم نیز یکسان نخواهد بود. در یک فرد معمولی با سبک زندگی کم تحرک گرفتگی های ماهیچه ساق پا به شرط شدید نبودن، مزمن نبودن و عدم تکرار، نیازی به درمان جدی ندارد و با درمانهای خانگی، مراقبت و استراحت بهبود می یابد. اما در یک فرد مسن که این گرفتگی ها موجب کاهش بیشتر فعالیتهای وی شده و او را از تحرک باز میدارد اهمیت درمان زودهنگام فیزیوتراپی بیشتر است. هر چه زودتر بیمار به سطح فعالیت طبیعی بازگردد شانس مشکلاتی همچون آتروفی و ضعف عضلات بدن، ضعف و ناتوانی سیستم قلبی-عروقی و تنفس وی کمتر میشود.

در یک ورزشکار بویژه ورزشکار رزمی که باید فشار زیادی را به عضلات پای خود وارد سازد درمان شکل ویژه تری بخود میگیرد. ورزشکار بدلیل حضور پیوسته در محیط تمرین نباید اجازه مزمن شدن آسیبها را بدهد چرا که در صورت مزمن شدن و ریشه دار شدن آسیب، مجبور به کناره گیری از ورزش نیز خواهد شد.

در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد با بررسی عوامل احتمالی ایجاد درد و گرفتگی عضلات پا به درمان این مشکلات میپردازیم. ورزشهای کششی و انعطافی میتواند فیبرهای درهم تنیده ماهیچه را آزاد کند و گرفتگی دردناک عضلات را از بین ببرد. استفاده از مدالیته های گرمایی هم بصورت موضعی با افزایش سطح خونرسانی بافت به روند بهبود کمک میکند.

امواج لیزر پرتوان از اساسی ترین روشهای افزایش سرعت ترمیم و بازسازی بشمار میرود. اولتراسوند نیز با نفوذ به غشای سلولهای صدمه دیده به تسریع بهبودی کمک میکند. کامپرشن تراپی گزینه موثر دیگری است که بخوبی منجر به بهبود گردش خون و مایعات در پا شده و فرایند بهبود را تسهیل میکند. در فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد از روش تخصصی درای نیدلینگ برای کامل کردن روند درمان استفاده میکنیم. در ویدیوی زیر فیزیوتراپیست صادق زراعتکار به تشریح جزییات بیشتر میپردازد.

فیزیوتراپیست صادق زراعتکار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *