فیزیوتراپی درد پشت زانو با درای نیدلینگ

پشت زانو از رایجترین مناطق ایجاد درد در بدن است. بیماران زیادی از درد پشت زانو رنج میبرند و برای درمان آن به کلینیک های فیزیوتراپی مراجعه میکنند. مفصل زانو با ساختار پیچیده خود از با ثبات ترین مفاصل بدن محسوب میشود. زانو بدلیل تحمل سنگینی وزن، یکی از پرکاربردترین مفاصل بدن است و از استخوان ران، استخوان درشت نی و کشکک تشکیل شده است. این استخوانها با تاندونها و رباط هایی بهم اتصال محکم دارند. آسیب به هر کدام از این ساختارها موجب بروز درد و ناراحتی در زانوی بیمار میشود که هر کدام ویژگی های مختص خود را دارد. آسیبهای زانو گاهی موجب محدودیت حرکت زانو میشوند و ممکن است علاوه بر درد با سایر علایم مانند التهاب، سوزش، تق تق کردن و صدا دادن، احساس قفل شدن، ادم و اسپاسم عضلانی همراه باشد.

علل درد پشت زانو:

کیست بیکر از رایجترین دلایل ایجاد درد در پشت زانوست. همه مفاصل بدن دارای کیسه های حاوی مایع هستند که از اصطکاک جلوگیری کرده و موجب نرمی حرکات مفصل میشود. کیست بیکر در واقع تورم کیسه حاوی مایع در زانوست.

استئوآرتروز یا آرتروز در اثر فرسودگی غضروف بین مفصلی و تشکیل زوائد ریز استخوانی در سطح مفصل ایجاد میشود که گاهی موجب درد و تورم در بخش پشتی زانو میشود. غالبا بیمار از خشکی در آغاز روز و پس از بیدار شدن از خواب شکایت دارد و از محدودیت حرکتی زانو رنج میبرد.

آسیب دیدگی برخی رباط ها و پارگی در منیسک نیز میتواند موجب بروز درد زانو بشود. بویژه در ورزشکاران و افرادیکه فعالیت فیزیکی زیادی دارند آسیب به رباط های صلیبی شامل ACL، PCL و رباط های کناری مثل MCL و LCL شیوع بالایی دارد. درگیری این رباط ها به نوبه خود دردناک بوده و از طرفی با بهم ریختن نحوه حرکات زانو، موجب تغییر مکانیسم حرکتی مفصل شده و با اعمال فشار نامتعارف به ساختارهای مجاور، زمینه ساز درگیری آنها میشود که خود ایجاد زانو درد جدید میکند.

زیاد بودن وزن بدن یکی از دلایل اصلی فرسایش همه مفاصل بدن است. در مقاله ای رابطه بین چاقی و آرتروز را بررسی کرده ایم. اعمال فشار اضافی در اثر سنگینی بدن منجر به تسریع فرسایش همه عناصر مفصلی میشود.

شکستگی، دررفتگی و نیمه دررفتگی در استخوانهای سازنده مفصل زانو هم از دیگر دلایل درد است.

یکی از ساختارهای مهم در پشت زانو عضله ای نسبتا کوچک بنام پوپلیتئوس است. این عضله مهم در خم کردن زانو و چرخش داخلی ساق پا نقش دارد. به علت رابطه تنگاتنگ آن با مفصل زانو در بسیاری از مشکلات آن دچار آسیب میشود. از طرفی آسیبهای آن میتواند منجر به درگیری و درد در پشت زانو بشود.

از جمله دلایلی که موجب درگیری این عضله میشود ورزشهایی است که بصورت حرفه ای انجام شده و فشار زیادی را به پاهای ورزشکار بخصوص به مفصل زانو وارد میکند. ورزشهایی همچون دو و میدانی، فوتبال، بسکتبال، والیبال، اسکی و هاکی با اعمال فشار زیاد به این عضله شانس درگیری را افزایش داده و موجب دردناک شدن پشت زانو و همچنین تحمیل محدودهای حرکتی به ورزشکار میشود. همچنین در مواردیکه فرد در حین دویدن و یا راه رفتن تغییر جهت ناگهانی میدهد و یا دچار سرخوردن و یا لیز خوردن میشود ممکن است به درگیری پوپلیتئوس دچار شود.

وجود ضعف در عضلات اطراف بخصوص عضله همسترینگ و عضله بزرگ باسن هم میتواند زمینه ساز درگیری این عضله بشود. افرادیکه در طی روز بمدت طولانی مینشینند و به انجام کارهای روزانه میپردازند همچون کارمندان ادارات و بانکها بصورت رایجی به درد پشت زانو دچار میشوند. وجود آسیبهای قبلی همچون صدمه به رباط های صلیبی هم شانس ابتلا را افزایش میدهد.

تشخیص علت درد پشت زانو:

نخستین گام در تشخیص علت دقیق درد، گزارش بیمار است. بیمار با تشریح درد خود به تشخیص دقیقتر کمک میکند. در مواردی به MRI و عکس رادیولوژی نیاز است. لمس مفصل و بافتهای سازنده آن و تست های حرکتی ویژه زانو، به حصول اطلاعات دقیق از وضعیت مفصل بیمار کمک میکند.

درمان درد پشت زانو:

مهمترین اقدام در تصمیم گیری نوع درمان، تشخیص است. لذا شیوه درمان بر اساس تشخیص متفاوت است. اما بصورت کلی در مشکلات خفیف و سطحی بی حرکت کردن مفصل، سرد کردن موضع درد و بستن زانو با باند کشی و یا زانو بند به کاهش درد کمک میکند. استراحت در آسیبهای خفیف موجب کاهش فشار از روی بافتهای صدمه دیده شده و به بدن فرصت بازسازی و ترمیم خودبخودی میدهد. سرد کردن زانو نیز به کاهش درد و التهاب کمک میکند.

در موارد شدیدتر خوردن دارو میتواند کمک کننده باشد. در موارد درگیری شدیدتر تزریق استروئید منجر به از بین بردن درد زانو میشود. اما درمان اصولی تر شامل فیزیوتراپی زانوست که با رفع عامل دردزا موجب التیام میشود. در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد پس از شناسایی عامل اصلی درد پشت زانو از روشهای موثر و کارآمدی همچون لیزر پرتوان برای ترمیم ضایعه استفاده میکنیم. امواج لیزر با نفوذ به لایه های عمقی بدن موجب افزایش سرعت ترمیم و بازسازی بافت صدمه دیده میشود.

درمانهای دستی و یا منوآل تراپی از درمانهای اصلی دردهای پشت زانوست که به بهبود سیرکولیشن  و آزادسازی بافتهای آسیب دیده می انجامد. یکی از روشهای اثرگذار طب سوزنی درای نیدلینگ است که بصورت تخصصی در کلینیک فیزیوتراپی آرامش سعادت آباد انجام میشود. در ویدیوی زیر جزییات بیشتری از این درمان را مشاهده بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *